Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Zaburzenia pracy wątroby bardzo często dają niespecyficzne objawy. Bóle brzucha, nudności, wymioty czy brak apetytu najczęściej nie kierują naszych podejrzeń w stronę wątroby i przeważnie nie wzbudzają niepokoju. Dlatego czasami tak trudno przypisać niektóre objawy czy problemy schorzeniom wątroby.
Najbardziej charakterystyczne objawy to ból wątroby oraz zmiany obserwowane na skórze. W przypadku bólu wątroby warto doprecyzować, iż wątroba sama w sobie nie boli, ponieważ nie posiada unerwienia czuciowego. Ból który pojawia się z prawej strony brzucha pod żebrami może być objawem rozciągniętej i podrażnionej przez wątrobę błony surowiczej. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi w wyniku znacznego powiększenia wątroby, które może pojawić się w wyniku np. stłuszczenia wątroby, zapalenia wątroby o różnym pochodzeniu, zakrzepicy żył wątrobowych (zespół Budda-Chiariego), nowotworów wątroby. Ból wątroby może również pojawić się w związku z problemami w funkcjonowaniu dróg żółciowych, np. w wyniku kolki czy zapalenia dróg żółciowych.
Chora wątroba również manifestuje swoje problemy objawami skórnymi. Bardzo często obserwowanymi pod postacią pajączków naczyniowych. Pękające podskórne naczynia krwionośne tworzą nieestetyczną sieć niteczek widoczną na naszej twarzy (nos, policzki) oraz nogach i rękach, a także plecach i brzuchu. U chorych na marskość wątroby w wyniku nadciśnienia wrotnego można zaobserwować poszerzone naczynia żylne, które promieniście rozchodzą się od pępka. Objaw ten nazywany jest ,,głową Meduzy” i nawiązuje do mitologicznej postaci, której włosy zostały zamienione w wijące się węże.
Na ciele i twarzy mogą pojawiać się przebarwienia i plamki koloru brązowego i żółtego związane z zaburzeniami metabolizmu wątroby. Zbyt mała ilość czynników krzepnięcia krwi produkowanych w wątrobie objawia się rozwojem skazy krwotocznej widocznej m.in. pod postacią czerwonych plam na skórze. Inną zmianą mogącą świadczyć o problemach z wątrobą jest zażółcenie powłok skórnych (kolor może się wahać od lekko żółtego po brązowy), pojawiające się w wyniku wzrostu stężenia bilirubiny we krwi. Do zmian świadczących o problemach z wątrobą należy rumień pojawiający się na dłoni lub ręce. Zmiana ta może również rozwinąć się na skórze podeszwy stopy. Obserwowana jest przy marskości bądź zwłóknieniu wątroby.
Niezwykle uciążliwym objawem jest świąd skóry. Najczęściej dotyczy on całego ciała, z największym nasileniem w obrębie rąk i nóg, a jego natężenie może być od łagodnego po bardzo silne.
Odkładające się złogi cholesterolu określane jako kępki żółte również wskazują na zaburzenia pracy wątroby. Występują najczęściej wokół oczu, a także na łokciach i kolanach oraz na rękach, stopach i w okolicy pośladków.