Wyszukane rozwiązania na każdą zgagę

powrót
HOME > PORADY

Opakowania na żywność - tylko plastik?

Wszechobecny plastik to zaraza XXI wieku, pełno go wszędzie i w zasadzie każde zakupy obfitują w kilka, a nawet kilkanaście reklamówek i woreczków foliowych.

Co możemy zrobić, aby zredukować użycie plastikowych opakowań na żywność? 

Coraz częściej widać i słychać o terminie „zero waste”, co to oznacza? Najprościej mówiąc to styl życia, w którym staramy się produkować jak najmniej odpadów i jednocześnie maksymalnie wykorzystać to, co mamy w swoich zasobach. Chociaż wydaje się to być nowoczesnym podejściem do życia, to nic bardziej mylnego – jeszcze pokolenie naszych rodziców czy dziadków, w czasach, kiedy sklepy świeciły pustkami, poniekąd zmuszeni, żyli właśnie tak, aby z niczego powstało coś.

Wracając do tematu, jak możemy zredukować odpady plastikowych siatek? To bardzo proste, przede wszystkim należy mieć kilka bawełnianych toreb wielokrotnego użytku, zostawionych w strategicznych miejscach (w samochodzie, torebce, plecaku). Tak, aby zawsze być przygotowanym nawet na spontaniczną wizytę w sklepie spożywczym. Takie torby często mają swoje własne „etui”, dzięki czemu, zgrabnie w nie zapakowane, nie zajmują wiele miejsca. Ponadto doskonałymi opakowaniami będą wiklinowe kosze, modne plecione torby czy torby z kółkami i lekkim aluminiowym stelażem, bardzo pojemne, a dzięki temu, że nie trzeba ich nieść, nie ucierpi nasz kręgosłup.

Zapytacie – dobrze, ale co z artykułami kupowanymi na wagę? Tutaj również jest ekologiczna alternatywa. Jeżeli chodzi o produkty suche (np. fasola, soczewica, pestki), owoce czy warzywa, możemy kupić małe torebeczki z troczkami czy sznurkiem ściągającym ich górę. Co więcej możemy sami uszyć takie opakowania używając m.in. starych bawełnianych poszewek. W Internecie roi się od filmików instruktażowych, które krok po kroku, pokazują jak stworzyć takie małe cudeńka. Na wspólne szycie można zaprosić znajomych, przyjaciół i połączyć przyjemne z pożytecznym. A co w przypadku „mokrych” artykułów? Tutaj z pomocą przyjdą…słoiki. Tak, pewnie będzie to wzbudzało zdziwienie, ale kto by się tym przejmował, w końcu robimy coś dobrego dla Ziemi. 

Nie bądźmy obojętni, zadbajmy o nasz wspólny dom. Nawet podjęcie najmniejszych działań jest lepsze od bycia biernym. Zacznijmy stopniowo, a nie zauważymy kiedy np. noszenie przy sobie bawełnianej torby na zakupy stanie się nawykiem.

wróć