Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Tłuszcze zwane także lipidami to organiczne związki chemiczne nierozpuszczalne w wodzie i stanowiące główne źródło energii dla organizmu. Z tłuszczy organizm pozyskuje więcej energii niż z cukrów i białek, dlatego są one niezbędne w naszej diecie.
Udział tłuszczy we właściwie dobranej diecie nie powinien przekraczać 25- 30 % i mimo że związki te stanowią jedno z fundamentalnych źródeł energii, a jej zapas gromadzony jest w tej właśnie postaci, to nadmiar lipidów zdecydowanie szkodzi zdrowiu człowieka. Otyłość, czyli nadmiar tkanki tłuszczowej jest przyczyną wielu chorób powodujących bezpośrednie zagrożenie życia, stąd niezbędne dla zdrowia jest rozsądne spożycie tłuszczy. Ograniczać należy spożycie kwasów tłuszczowych pochodzenia zwierzęcego wykazujących w strukturze długie łańcuchy cząsteczkowe, na korzyść nienasyconych kwasów tłuszczowych czyli takich, które zawierają przynajmniej jedno wiązanie podwójne pomiędzy atomami węgla w cząsteczce. (związki zawierające wiązania wielokrotne łatwiej wchodzą w reakcje, a zatem łatwiej są też trawione).
Najbogatsze źródło pożądanych kwasów tłuszczowych stanowią oleje: rzepakowy, słonecznikowy, sojowy, z pestek winogron, oliwa z oliwek, a także ryby i owoce morza, orzechy, migdały, sezam i słonecznik.
Tłuszcze zalicza się niestety do grupy produktów ciężkostrawnych, ze względu na ich łańcuchową strukturę, dla rozbicia której muszą przejść wiele przemian w układzie pokarmowym. Ze względu na fakt, iż tłuszcze nie rozpuszczają się w wodzie, ich trawienie wymaga dokładnego rozdrobnienia (w obecności żółci) i poddania działaniu enzymu lipazy przekształcającej je w kwasy tłuszczowe. Proces wymaga zarówno czasu, jak i nakładów energii, dlatego uważa się tą grupę produktów za ciężkostrawne. Posiłki zawierające znaczną ilość tłuszczu znacznie dłuższy czas pozostają w układzie pokarmowym, a nierzadko ich spożycie i zachodzące stosunkowo wolno procesy trawienne powodują wrażenie przepełnienia, a nawet dolegliwości takie jak zgaga.
Aby zapobiec przykrym dolegliwościom związanym z trawieniem tłuszczy powinniśmy zdecydowanie ograniczyć ich spożycie. Ponadto, należy tłuszcze pochodzenia zwierzęcego jak np. smalec czy masło zamienić na produkty roślinne (nieutwardzane). Nie bez znaczenia jest także zapewnienie organizmowi lekkostrawnych posiłków złożonych w znacznej mierze z owoców i warzyw oraz unikanie żywności przetworzonej.