Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Zboża należą do roślin uprawnych, których owocem jest owalny, wydłużony ziarniak potocznie nazywany ziarnem. W budowie ziarna możemy wyróżnić okrywę owocowo-nasienną (potocznie zwaną łupiną lub łuską), warstwę aleuronową, bielmo i zarodek. Największą część ziarna zajmuje bielmo, którego wewnętrzna część bogata w skrobię po zmieleniu staję się dobrze nam znaną mąką. Część zewnętrzna, czyli wspomniana wcześniej warstwa aleuronowa podczas obróbki, w procesie produkcji mąk i kasz, zostaje oddzielona od reszty. Ta część ziarna wraz z okrywą tworzy dobrze nam znane otręby.
Otręby otrzymujemy z pszenicy, jęczmienia, owsa, żyta, orkiszu, kukurydzy, prosa, ryżu. Otręby stanowią bogate źródło witamin, głównie z grupy B oraz wit. E, która jest ważnym przeciwutleniaczem oraz składników mineralnych takich jak magnez, żelazo, chrom, cynk, selen, mangan. Ogromną wartość jaką niesie ze sobą spożywanie otrąb jest zawarty w nich w dużych ilościach błonnik, który pomaga w lepszym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego (otręby polecane są w leczeniu zaparć). Jego nierozpuszczalna frakcja, która nie zostaje strawiona, chłonąc duże ilości wody zwiększa objętość masy kałowej przez co przyczynia się do lepszego pasażu jelitowego i ułatwia wypróżnianie. Dodatkowo działa oczyszczająco na przewód pokarmowy, gdyż w trakcie przechodzenia przez jelita zabiera ze sobą cholesterol, trójglicerydy oraz toksyny i substancje zbędne dla naszego organizmu. Oprócz tego pęczniejąc w żołądku daje uczucie sytości dlatego otręby polecane są osobom odchudzającym się i dbającym o linię. Natomiast frakcja rozpuszczalna błonnika na którą składają się pektyny, gumy i śluzy stanowi doskonałe źródło pożywienia dla bakterii probiotycznych obecnych w naszym przewodzie pokarmowym. Zaleca się spożywanie otrąb osobom z problemami w krążeniem i wysokim cholesterolem. Otręby pomagają w wyrównaniu poziomu cukru u diabetyków dlatego wskazane jest by stanowiły składnik ich diety. Oprócz tego uważa się, iż otręby stanowią ważny element w profilaktyce nowotworów przewodu pokarmowego, zwłaszcza jelita grubego, gdyż przyczyniają się do usuwania ze światła jelita zalegających resztek i produktów przemiany materii.
Zastosowanie otrębów w kuchni jest uniwersalne. Prażąc na suchej patelni lub w piekarniku wzmocnimy ich smak. Możemy dodawać je do kanapek, sosów, jogurtów, mleka, zup, sałatek. Sprawdzą się jako dodatek do ciast, granoli, panierki do mięs i warzyw. Optymalna ilość otrąb spożywanych w ciągu dnia to 3 łyżki stołowe podzielone na posiłki. Należy również pamiętać o wypijaniu dużej ilości wody (2 litry dziennie) ze względu na obecny w otrębach, silnie pęczniejący błonnik. Najlepiej jest spożywać na przemian różne rodzaje otrąb bądź zrobić z nich mieszankę.