Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Objawy refluksu łudząco przypominają zgagę. Choremu towarzyszy pieczenie w przełyku, ból za mostkiem i charakterystyczne odbijanie się, a nawet odruch wymiotny. Refluks jednak w odróżnieniu od zgagi przyjmuje postać przewlekłą. Treść pokarmowa wraz z sokami trawiennymi cofa się z żołądka w kierunku przełyku, zaś przyczyną nie jest jednorazowe przejedzenie, a bardziej nieprawidłowa praca mięśnia dolnego zwieracza przełyku. Podłoże tej dolegliwości może być różnorakie, ale kluczowe znaczenie dla złagodzenia objawów choroby ma odpowiednia dieta.
Należy ograniczyć, a właściwie wyeliminować spożywanie alkoholu, kawy i tłustych potraw, jako składników obniżających pH treści pokarmowej, oraz potraw ciężkostrawnych, przez dłuższy czas podlegających rozkładowi w układzie pokarmowym. Dieta powinna być lekkostrawna, przy czym zaleca się częstsze jedzenie (np. pięciu posiłków), za to w mniejszych porcjach, aby nie obciążać żołądka.
Wskazane jest spożycie znacznych ilości owoców i warzyw (w tym surowych), przy czym wybierać należy produkty nie zakwaszające dodatkowo treści pokarmowej np. szpinak, buraki, marchew, brokuł, kalafior, a owoce powinny być w pełni dojrzałe (zaleca się ograniczenie spożycia owoców cytrusowych). Wskazane jest również picie odpowiedniej ilości płynów, spośród których najlepiej wybierać wodę o neutralnym pH i unikać kwaśnych soków oraz napojów gazowanych.
Posiłki należy doprawiać delikatnie, gdyż znaczna ilość ostrych przypraw jak pieprz, curry lub chili wywołują dodatkowo pieczenie w przełyku. Pożądanymi składnikami diety jest także nabiał oraz chude mięso i ryby. Posiłki powinny być przygotowane przy użyciu obróbki cieplnej, przy czym poszczególne składniki należy gotować lub piec, bowiem reakcje zachodzące podczas smażenia przy użyciu znacznych ilości tłuszczu spowodują, że danie będzie bardziej ciężkostrawne.
Objawy refluksu wzmagać może stosowanie niektórych leków np. na nadciśnienie tętnicze oraz środków przeciwbólowych. Substancje czynne zawarte w tego typu środkach przyczyniają się do obniżenia pH treści żołądkowej nasilając przez to uczucie nadkwaśności.
U osób z nadwagą zaleca się redukcję wagi ciała. Powinna opierać się na lekkostrawnej diecie i podjęciu aktywności fizycznej (ale oczywiście nie bezpośrednio po posiłku!). Znaczenie ma także wykształcenie odpowiednich nawyków żywieniowych. Poza zmianą diety, posiłki powinny być spożywane o podobnych porach, nie bezpośrednio przed snem i aktywnością fizyczną, a każdy kęs powinien być rozdrobniony i wymieszany ze śliną (zatem nie powinno się jeść w pośpiechu).
Dieta przy refluksie nie musi być skrajnie restrykcyjna, bowiem na rynku dostępnych jest wiele produktów spożywczych, których połączenie nie będzie obciążeniem dla żołądka i pozwoli na stworzenie smacznego oraz pełnowartościowego posiłku.