Wyszukane rozwiązania na każdą zgagę

powrót
HOME > PORADY

Czy żołądek może pęknąć?

Często po spożyciu obfitego posiłku zdarza się nam mówić ,,tyle zjadłem/-am, że zaraz pęknę”.

Różne wersje tego stwierdzenia słyszymy nieraz z ust innych osób. Przeważnie towarzyszą nam one w okresach świątecznych, kiedy na naszych stołach nie brakuje dużej ilości pysznego jedzenia. Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad tymi słowami? Czy jest możliwe zjedzenie takiej ilości pokarmów, co spowoduje, że żołądek ulegnie rozerwaniu?

To co wydaje się nam się czystą fantazją jest jak najbardziej możliwe. W wyniku obżarstwa nasz żołądek lub przełyk może pęknąć. Najbardziej głośny przypadek śmierci spowodowanej pęknięciem żołądka miał miejsce w 2003 roku. W czasopiśmie Legal Medicine japońscy lekarze opisali przypadek 49-letniego pacjenta, u którego w wyniku nadmiernego przejedzenia doszło do pęknięcia ściany żołądka, co doprowadziło do zgonu.

Oczywiście nie powinniśmy się obawiać, iż coś takiego może nas spotkać, szczególnie po jednorazowym, obfitym posiłku. Zastanówmy się natomiast dlaczego tak się dzieje. Aby uświadomić sobie jaką pojemność ma nasz żołądek wystarczy złączyć nasze dwie pięści. W ten sposób otrzymamy w przybliżeniu pojemność jaką możemy wypełnić pokarmem bez szkody dla naszego zdrowia. W przypadku normalnego, prawidłowo funkcjonującego żołądka po przekroczeniu objętości 1,5 litra pokarmów dochodzi do przepełnienia, zaczynamy odczuwać mdłości. Jednak jak dobrze wiemy mięśniówka żołądka jest bardzo rozciągliwa. Jeżeli regularnie zjadamy więcej pokarmów automatycznie nasz żołądek ulega rozszerzeniu. Dlatego aby czuć się sytymi zjadamy jeszcze więcej pokarmów i jeszcze bardziej powiększamy nasz żołądek.  Z badań wynika, że żołądek może sobie poradzić z 3 litrami jedzenia, a przypadki pęknięcia przeważnie odnotowywano po przekroczeniu 5 litrów. Jednak zdarzały się sytuacje pęknięcia po przekroczeniu 10 litrów. Przykładem może być przypadek kobiety, której żołądek zawierał 12 litrów treści pokarmowej. Do pęknięcia dochodzi, gdy coraz większa ilość treści pokarmowej naciska na ściany żołądka w tak silnym stopniu, że ulegają rozdarciu. Prowadzi to do wylania treści pokarmowej i soku żołądkowego do organizmu, czego konsekwencją jest silny ból i zakażenie. W takiej sytuacji niezbędna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna.

Jak dobrze wiemy nasz organizm jest wyposażony w wiele elementów obronnych, które mają nas chronić, czasami nawet przed nami samymi. Podobnie jest w sytuacji przejedzenia, kiedy zaczynamy odczuwać brak apetytu lub wręcz jadłowstręt. Pojawiają się nudności, a następnie wymioty. Jeżeli nie udaje nam się zwymiotować żołądek zaczyna kurczyć się w szybkich odstępach czasu (co ok. 20 sekund) aby przesunąć pokarm do dalszej części przewodu pokarmowego. Jest to naturalna reakcja obronna, która ulega stłumieniu w przypadku osób spożywających nadmierne ilości jedzenia przez długi czas.

wróć