Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Śniadanie przez dietetyków uważane jest za najważniejszy i niezbędny dla normalnego funkcjonowania organizmu posiłek. Po nocnym odpoczynku, kiedy nasz układ pokarmowy spożytkował już poprzednie posiłki, a żołądek jest opróżniony, bardzo istotne jest, aby zapewnić sobie siłę na wszystkie czynności definiujące poranek; od porannej toalety i zabiegów pielęgnacyjnych, przez pośpieszną drogę do pracy, po czekające tam zadania.
Bezzasadne unikanie śniadania o poranku często staje się przyczyną zgagi, bowiem zgromadzone w pustym żołądku soki trawienne dają odczucie nadkwaśności, które potęgowane jest dodatkowo, kiedy poranne wyjście z domu poprzedza jedynie wypita kawa, kwaśny sok owocowy lub pośpieszne zjedzenie czegoś słodkiego.
Aby zapewnić właściwy przebieg procesów trawiennych zaleca się zjedzenie lekkiego i pożywnego śniadania. Dla zapewnienia sytości, ale nie przejedzenia oraz energii na pierwsze godziny dnia polecić można kanapkę z lekką wędliną np. drobiową, ogórkiem i sałatą na ciemnym pełnoziarnistym i bogatym w błonnik pieczywie. Płatki owsiane lub musli będące mieszanką płatków i suszonych owoców również stanowią wartościową propozycję śniadania.
Ciężkostrawne tłuszcze i cukry proste zawarte w wysoko przetworzonych produktach zapewniających chwilowe uczucie sytości lub wręcz przejedzenia i puste kalorie warto zastąpić zdrowszymi komponentami o wysokiej zawartości błonnika, witamin i minerałów. Błonnik zmniejsza uczucie głodu i wchłanianie cholesterolu, stymuluje rozwój flory bakteryjnej jelit oraz pobudzając ich pracę zapobiega zaparciom i reguluje rytm wypróżnień. Świeże owoce i warzywa na śniadaniowym talerzu stanowią źródło witamin i minerałów regulujących prawidłowe funkcjonowanie organizmu, nie powodując przy tym zakwaszenia i odczucia zgagi. Źródłem pełnowartościowego białka są także jajka. Białko jaj zapewnia uczucie sytości na znacznie dłuższy czas niż węglowodany, dzięki czemu po prostu spożywamy mniej. Zdrową przystawkę do śniadania stanowią orzechy, migdały o alkalicznym odczynie oraz suszone owoce (nie kandyzowane) niwelujące nadkwaśność i zawierające wiele wartości odżywczych.
Unikanie śniadań pod pretekstem braku czasu lub intensywnego odchudzania często powoduje skutki odwrotne od zamierzonych. Niejedzenie o poranku powoduje spadek sił i kondycji umysłowej w pierwszej części dnia, zatem, aby wyrównać bilans sięgamy po posiłki o późniejszych porach, co zaburza rytm dzienny rytm posiłków i zwykle kończy się potrzebą zaspokojenia łaknienia o późnych porach wieczornych.