Wyszukane rozwiązania na każdą zgagę

powrót
HOME > PORADY

Produkty spożywcze polecane na zmęczenie

i wyczerpanie psychiczne

Występowanie zgagi najczęściej kojarzy się z ciężkostrawną dietą – tłustymi mięsami, śmietaną, majonezem, alkoholem, smażonymi potrawami. Tymczasem istnieją również inne przyczyny tych nieprzyjemnych dolegliwości. Są to m.in. długotrwały stres i wyczerpanie psychiczne organizmu, które prędzej czy później dają o sobie znać pod postacią objawów somatycznych. Jakie produkty warto jeść, aby skutecznie się przed tym uchronić?

Powinniśmy zwrócić uwagę, aby nasza dieta była bogata w magnez. W okresie długotrwałego stresu, wyczerpania psychicznego i fizycznego wzrasta zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Jego niedobór powoduje problemy z koncentracją, znużenie, apatię, a nawet depresję, problemy ze snem, kłucie i skurcze mięśni. Przyczynia się do wzrostu ciśnienia krwi oraz poziomu trójglicerydów. Dobrymi źródłami magnezu są pestki dyni, zielone warzywa, banany, figi, daktyle, orzechy, brukselka, fasola, groch, szpinak, bób, brokuły, kasza gryczana, produkty pełnoziarniste, kakao i gorzka czekolada. Wchłanianie magnezu polepsza witamina D, dlatego warto zadbać, aby w diecie znalazły się ryby i owoce morza. Wiosną i latem warto również dużo przebywać na słońcu, ponieważ ludzki organizm w sprzyjających warunkach ma zdolność do samodzielnej produkcji tej witaminy.

Nadmierny stres wiąże się też z dużym zapotrzebowaniem na witaminę C. Jej niedobór może powodować uczucie ciągłego zmęczenia oraz drażliwość. Latem pozyskamy ją z owoców i warzyw sezonowych, np. natki pietruszki, koperku, pokrzyw, kalafiora, pomidorów, czarnych porzeczek i truskawek. Jesienią warto postawić na paprykę i owoce dzikiej róży, a zimą na jarmuż i owoce cytrusowe.

Coraz więcej pisze się o tym, że depresja ma swój początek w jelitach. Dysbioza może manifestować się wyczerpaniem psychicznym. Aby zatroszczyć się o odpowiednią ilość dobrych bakterii w układzie pokarmowym, należy jeść kiszonki. Dlatego podczas letniego urlopu warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie kiszonych ogórków i fasolki szparagowej. Będą wspomagać organizm, gdy dopadnie nas stres, np. w grudniu, w gorącym okresie przedświątecznym.

Ważna dla funkcjonowania układu nerwowego jest tiamina, czyli witamina B1. Jej niedobór powoduje zmęczenie, problemy z koncentracją, nerwowość. Z kolei stres jest jedną z przyczyn tego niedoboru. Bogate w tiaminę są drożdże spożywcze, produkty pełnoziarniste, kiełki pszenicy, orzechy, słonecznik, fasola i groch. Znajdziemy ją też w produktach sezonowych, takich jak szparagi czy porzeczki.

Za znaczne obniżenie nastroju, problemy z zasypianiem i złe samopoczucie odpowiada często niedobór serotoniny. Faktem jest, że czekolada podnosi jej poziom w organizmie. Nie należy jednak nadużywać tego szybkiego „poprawiacza nastroju”. Stawiajmy na zdrową dietę i jedzmy dużo produktów zawierających tryptofan (aminokwas egzogenny), ponieważ serotonina powstaje w wyniku jego rozkładu. Należą do nich ryby (zwłaszcza halibut), mleko, biały ser, jajka, banany i awokado.

Kiedy jesteśmy przeciążeni obowiązkami, wyczerpani psychicznie, żyjemy w ciągłym stresie, postarajmy się, by w codziennej diecie nie zabrakło produktów bogatych w żelazo (natka pietruszki, wątróbka), kwas foliowy (szparagi, brukselka), węglowodany złożone (płatki owsiane, kasza jaglana), białko (ryby, warzywa strączkowe), witamina B6 (soja, ziemniaki), witamina B12 (ser żółty, wołowina), potas (rośliny korzeniowe, zielone warzywa).

Na wyczerpanie psychiczne i stres doskonałe są również ruch, świeże powietrze, słońce i kontakt z naturą. Lato sprzyja tego typu aktywnościom, dlatego warto w pełni wykorzystać tę porę roku. Dla zdrowia.

wróć