Wyszukane rozwiązania na każdą zgagę

powrót
HOME > PORADY

Choroba wrzodowa tylko dla wybranych

Choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy jest przewlekłym schorzeniem przewodu pokarmowego.

Choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy jest przewlekłym schorzeniem przewodu pokarmowego. Potocznie określanym jako wrzody żołądka i dwunastnicy. Pojedyncze wrzody są to ubytki błony śluzowej mające najczęściej postać krateru, które prowadzą do stanu zapalnego i martwicy. Pojawiają się, gdy dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy czynnikami drażniącymi (kwas solny, pepsyna) a ochronnymi (prawidłowo ukrwiona i pokryta śluzem błona śluzowa).
Jednocześnie warto pamiętać, iż błona śluzowa ma ogrmną zdolność regeneracji i bez problemu poradzi sobie z pojedynczym wrzodem trawiennym. Sytuacja komplikuje się, gdy uszkodzenia są liczne (choroba wrzodowa) i przestają się goić. 
Na obecnym etapie wiadomo, iż wrzody żołądka i dwunastnicy są wywoływane przez wiele czynników. Do najważniejszych zalicza się:
•    zakażenie bakterią Helicobacter pylori – odpowiada ona za największą liczbę zachorowań (w Polsce mamy około 58% zakażonych).  Szacuje się, iż 80% wrzodów żołądka i 90% wrzodów dwunastnicy jest przez nią spowodowane. Bakteria wywołuje przewlekły stan zapalny w wyniku uwalniania toksyn, które uszkadzają komórki błony śluzowej. Prowadzi to do zwiększonego wydzielania hormonu gastryny, a co za tym idzie zwiększonego wydzielania kwasu solnego w żołądku i rozwoju owrzodzenia żołądka i dwunastnicy. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową przez zanieczyszczoną wodę i żywność (bakteria obecna jest w ślinie i kale). Należy wiedzieć, iż bardzo łatwo zarazić się Helicobacter pylori, nie oznacza to jednak rozwoju choroby wrzodowej u każdego zakażonego. Jednocześnie pamiętajmy, iż brak zakażenia nie gwarantuje, iż nie rozwinie się u nas choroba wrzodowa. Chociażby z uwagi na inne czynniki.
•    niesteroidowe leki przeciwzapalne, w skrócie NLPZ – powodują uszkodzenie komórek nabłonka żołądka. W wyniku powszechnego dostępu do tej grupy leków, bardzo często mamy do czynienia z ich nadużywaniem. Wrzody żołądka i dwunastnicy w tym wypadku powstają jako efekt działań niepożądanych tych leków, np. aspiryny, diklofenaku, naproksenu, ibuprofenu, ketoprofenu oraz innych leków z tej grupy. 
•    czynniki genetyczne – większe ryzyko rozwoju choroby wrzodowej stwierdzono u osób z grupa krwi 0 oraz osób, które nie wydzielają antygenów grupowych krwi do płynów ustrojowych
•    palenie tytoniu – składniki dymu tytoniowego bezpośrednio wpływają na powstawanie wrzodów żołądka i dwunastnicy. Oprócz większej zachorowalności wśród palaczy obserwuje się  również trudniejsze gojenie wrzodów oraz częściej pojawiające się nawroty choroby
Do tej pory nie zostało udowodnione, iż alkohol, sposób odżywiania, stres lub inne czynniki psychologiczne mają wpływ na rozwój choroby wrzodowej. Są to jednak elementy, które w zdecydowany sposób mogą zaostrzać jej przebieg.

wróć