Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Który narząd człowieka jest najdłuższy? Chociaż w pierwszej chwili odpowiedź na to pytanie może sprawiać pewne trudności, to po namyśle odpowiemy, że… jelito. I słusznie. Jak się szacuje, że w jamie brzusznej osoby dorosłej (o przeciętnym wzroście i masie ciała) mieści się od 7 do 8 metrów jelit. Ich średnica z kolei mierzy ok. 2 do 2,5 centymetra. Takie wymiary są niezwykle istotne nie tylko dla prawidłowego przebiegu wszystkich fizjologicznych procesów w całym przewodzie pokarmowym, ale także dla funkcjonowania tzw. mikroflory jelitowej. Należy bowiem pamiętać, że… jelito „nie jest samotne”. Zamieszkuje je bowiem nawet 100 bilionów różnych mikroorganizmów, z których większość nie pozostaje obojętna dla naszego organizmu. To kilka razy więcej niż sumaryczna liczba komórek w naszym organizmie (ostatnie dane wskazują bowiem, że jest ich od 30 do 39 bilionów). Jeśli chcielibyśmy policzyć łączną masę całej mikroflory jelitowej, kształtowałaby się ona w zakresie od 1 do 2 kilograma.
Dlaczego jelito jest długie, a do tego jeszcze pofałdowane?
Okazuje się, że wszystko posiada swoją dobrze uzasadnioną przyczynę. W tym przypadku kluczowy wydaje się jak największy kontakt z treścią pokarmową i jak największa powierzchnia, dzięki której odbywa się wchłanianie najważniejszych składników pokarmowych.
Dlaczego jelito posiada… kosmki?
Złożony proces wchłaniania optymalizowany jest także, dzięki obecności tzw. kosmków jelitowych. Są to maleńkie wypustki zakotwiczone w błonie śluzowej jelita cienkiego posiadające własną sieć naczyń krwionośnych. Są także bardzo mocno unerwione.
Kosmek jelita cienkiego ma od 0,3 do 1,5 mm długości, natomiast na jednym milimetrze kwadratowym tego narządu jest ich od 10 do ok. 40. Osoba dorosła posiada ok. 10 milionów kosmków. Zwiększa to powierzchnię jelita cienkiego prawie 23 razy. Dzięki temu powierzchnia chłonna jelita cienkiego osiąga wymiary do 200 metrów kwadratowych – jest więc większa niż, jaką zajmuje… standardowy kort tenisowy.
Serotonina
Duża liczba komórek nerwowych w jelicie jest obecna nie bez przyczyny. Narząd ten odpowiada bowiem za syntezę wielu ważnych neuroprzekaźników, wśród których nadrzędne miejsce zajmuje znana wszystkim serotonina, czyli tzw. „hormon szczęścia”. Okazuje się, że to właśnie w przewodzie pokarmowym, ale nie w ośrodkowym układzie nerwowym produkowana jest największa ilość tego dobroczynnego związku. Szacuje się nawet, że 95 proc. całej puli serotoniny produkowana jest przez tkankę nerwową jelit.