Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Zgagą nazywamy nieprzyjemne, wręcz bolesne pieczenie tuż poniżej mostka lub za mostkiem oraz towarzyszący mu nieprzyjemny smak w ustach. Bezpośrednią przyczyną jest refluks żołądkowo-przełykowy polegający na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Dolegliwości bólowe odczuwane są w klatce piersiowej i nadbrzuszu, bardzo często rozprzestrzenia się on do szyi, gardła, krtani i żuchwy. Większość dorosłych choć raz w życiu doświadczyła zgagi. Najczęściej objawy opisywane są jako „palenie w przełyku’’ a ból, który pojawia się odczuwany jest jako taki, który „rośnie’’ w jamie brzusznej. Zgaga jest jedną z bardziej uciążliwych dolegliwości przewodu pokarmowego. Pomimo iż występuje często, jest traktowana jako niegroźne schorzenie. Natomiast w jej wyniku może dojść do zarzucania treści z żołądka do dróg oddechowych. Co prowadzi do rozwoju suchego, napadowego kaszlu, chrypki, zapalenia dziąseł, uszkodzenia śluzówki górnych dróg oddechowych, a nawet występowania napadów astmatycznych. Widzimy, iż zgagi nie należy lekceważyć. Jednocześnie warto zastanowić się nad eliminacją jej przyczyn. Najczęściej jest to niewłaściwy tryb życia, w szczególności złe nawyki żywieniowe. Jedzenie zbyt obfitych posiłków powoduje, iż po ich spożyciu pojawia się uczucie pieczenia, do tego często dochodzą nudności i uczucie przejedzenia. Leczenie zgagi opiera się na zmianie diety, gdyż rodzaj jedzenia ma znaczenie oraz odstawieniu używek takich jak: kawa, herbata, alkohol, papierosy.
Dolny zwieracz przełyku, gdy działa prawidłowo kurczy się przez co droga powrotna dla pokarmu zostaje zamknięta i nie dochodzi do jej zarzucania. Alkohol powoduje obniżenie jego napięcia przez co przyczynia się do rozwoju lub zaostrzenia refluksu żołądkowo-przełykowego, a co za tym idzie występowania zgagi. W żołądku alkohol powoduje również uszkodzenie błony śluzowej oraz zaburza jego motorykę, co sprzyja zarzucaniu treści pokarmowej do przełyku. Oprócz tego alkohol obniża pH w żołądku, gdyż stymuluje wydzielanie kwasu solnego. Szczególnie to zwiększone wydzielanie obserwuje się po spożyciu alkoholi mniej stężonych oraz niedestylowanych takich jak np. wino, piwo oraz, gdy jest on spożywany na pusty żołądek.
Alkohol jest spożywany przez większość społeczeństwa, nie jest to jednoznaczne z jego nadużywaniem, jednak warto zwrócić uwagę, iż może to być ważny czynnik wywołujący zgagę u wielu osób.