Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Źródłem zgagi jest sok żołądkowy, czyli mieszanina rozcieńczonego kwasu solnego (pomagającego trawić białka) i enzymów trawiennych (głównie pepsyny – odpowiadającej na rozkład białek, podpuszczki – za rozkład białka mleka oraz lipazy żołądkowej, która rozpoczyna złożony proces trawienia tłuszczów). Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że składniki te, z racji siły swojego działania mogą przyczynić się do szybkiego uszkodzenia górnej części układu pokarmowego. Nic bardziej mylnego. Pamiętajmy bowiem o istnieniu błony śluzowej, która oprócz wpływu na przesuwanie się treści pokarmowej, chroni układ pokarmowy przed drażniącym działaniem soku żołądkowego.
Pojęcia „zgaga” możemy użyć w przypadku, kiedy powyższe procesy zostają zakłócone. Objaw ten powstaje w wyniku nadmiaru kwaśnej treści żołądkowej, która pod wpływem wielu czynników (np. przejedzenia) może przedostać się do przełyku. Mamy wówczas do czynienia z piekącym bólem w okolicach klatki piersiowej. Warto pamiętać, że niektórzy pacjenci interpretują go jako dolegliwość związaną z chorobą wieńcową, której nigdy nie należy lekceważyć.
Nierzadko zgaga jest również objawem choroby refluksowej – dolegliwości przewlekłej, której początek związany jest m. in. z osłabieniem czynności dolnego zwieracza przełyku – kolejnego (obok błony śluzowej) elementu, który chroni górną część przewodu pokarmowego przed uszkadzającym wpływem soku żołądkowego.
Najczęściej zgaga nie jest jednak objawem groźnej, choroby przewlekłej, i pojawia się po zjedzeniu zbyt obfitego posiłku (często na tę dolegliwość skarżymy się np. w okresie świąt, kiedy odchodzimy od suto zastawionego stołu). W powyższej sytuacji ściana żołądka ulega szybkiemu rozciągnięciu, a także nasila się wydzielanie enzymów trawiennych i kwasu solnego. Warto nadmienić, że ten ostatni jest powodem uczucia goryczy w ustach, które nierzadko towarzyszą objawom ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego.
Na pojawienie się zgagi ma wpływ nie tylko to, ile się zjada, ale również rodzaj spożywanych potraw, miejsce ich spożywania, tempo jedzenia, a nawet pozycja, w jakiej odpoczywamy po posiłku lub śpimy (jeśli lubimy sobie „podjeść” zaraz przed snem). Zgaga wywoływana jest przez pokarmy ostre, a także te zawierające dużą ilość tłuszczów. Negatywną rolę w tym względzie odgrywają słodycze, czekolada czy wypieki zawierające dużą ilość substancji konserwujących. Zgaga pojawia się również po alkoholu (to mit, że alkohol „pomaga” w trawieniu), a nawet po wypiciu gazowanego napoju, szczególnie jeśli ten zawiera dużą ilość cukrów.
Długotrwała zgaga wymaga leczenia objawowego. Warto bowiem pamiętać, że objaw ten, występujący przez dłuższy czas może być konsekwencją istnienia w naszym organizmie choroby przewlekłej, albo może… się do niej przyczynić (poprzez chociażby długotrwałe oddziaływanie kwasu solnego na błonę śluzową przełyku). Nie należy więc nigdy jej lekceważyć, zaś pierwszym krokiem do ograniczenia tej przykrej dolegliwości powinna być najzwyklejsza w świecie zmiana diety.