Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Powstawanie i występowanie gazów w naszym przewodzie pokarmowym jest rzeczą naturalną. Każdego dnia kiedy mówimy czy spożywamy pokarmy połykamy powietrze, a podczas procesu trawienia produkowane są gazy, co jest oczywiście jak najbardziej prawidłowym zjawiskiem. Zdarza się jednak, że gazy gromadzą się w jelitach, a ich nadmiar powoduje wzdęcia, uczucie rozpierania i ból. Przeważnie związane jest to z naszą dietą oraz higieną spożywania posiłków. Bardzo często jemy w pośpiechu przez co niedokładnie przeżuwamy poszczególne kęsy, czasami jeszcze prowadząc rozmowę.
Jak dobrze wiemy, niektóre pokarmy działają silniej wzdymająco niż inne. Prawdopodobnie każdy z nas doświadczył tego nieprzyjemnego dyskomfortu jaki daje nadmiar gazów w jelicie. Dzieje się tak, ponieważ niektóre pokarmy powodują zwiększoną produkcję gazów, a przez to wzdęcia. Oczywiście nie wszyscy reagują w taki sposób i mogą swobodnie jeść dosłownie ,,wszystko”. Jednak jeśli często pojawiają się problemy ze wzdęciami, warto zastanowić się nad tym co aktualnie jemy.
Numerem jeden pod względem powodowania wzdęć są rośliny strączkowe, a więc nasza ukochana fasola, groch, soczewica itp. Zawierają one oligosacharydy, które podczas trawienia wytwarzają duże ilości gazów. Dodatkowo strączki są bogate w błonnik, a więc cenne włókno pokarmowe, które jednak w nadmiarze może powodować wzdęcia. Oligosacharydy są obecne także w warzywach takich jak: kapusta, jarmuż, brukselka, brokuł, kalafior czy cebula, dlatego ich trawienie również może sprawiać nam trudności.
Obecność rozpuszczalnych włókien pokarmowych takich jak pektyny oraz duża zawartość cukru fruktozy, który może fermentować w naszym przewodzie pokarmowym sprawia, że niektórym osobom po spożyciu owoców np. jabłek, gruszek, winogron, śliwek również dokuczają wzdęcia.
Dla osób z nietolerancją laktozy, a więc nie wytwarzających enzymu (laktaza) nie jest możliwe trawienie tego cukru obecnego w mleku. Po przedostaniu się do jelita grubego, niestrawiona laktoza podczas fermentacji jest w stanie aż kilkukrotnie zwiększyć produkcję gazów.
Bardzo często wzdęcia występują po spożyciu tłustych, smażonych mięs. Trawienie posiłków obfitujących w białka i tłuszcze zwierzęce zajmuje dużo czasu, a zalegający pokarm wytwarza dużo dwutlenku węgla.
Do powstawania wzdęć może przyczyniać się również picie napojów gazowanych. Zawierają one dwutlenek węgla, który sami wprowadzamy do organizmu co powoduje uczucie pełności i odbijanie. Jednocześnie są one bogate w cukier, przez co podczas fermentacji w jelitach produkowana jest nadmierna ilość gazów.