Wyszukane rozwiązania na każdą zgagę

powrót
HOME > PORADY

Dlaczego grzyby są ciężkostrawne?

Co warto wiedzieć o grzybach zanim wybierzemy się do lasu.

Co roku na przełomie lata i jesieni wielu amatorów grzybów wybiera się do lasów na grzybobranie. Zaprawieni poszukiwacze tych owoców runa leśnego potrafią wrócić z takiej wyprawy z pełnymi koszami.

Od wieków grzyby obecne są w polskiej kuchni i trudno wyobrazić sobie bez nich potrawy takie jak krokiety, pierogi, czy mięso w sosie myśliwskim. A jakich wartości odżywczych dostarczają naszemu organizmowi grzyby?

Głównym składnikiem struktury grzybów jadalnych jest woda (około 90 %). Najwięcej wody spośród popularnych gatunków zawierają owocniki maślaka, koźlarza i podgrzybka, a najmniej jest jej w pieprzniku jadalnym, nazywanym także kurką. Młode osobniki pieczarek i prawdziwków stanowią źródło białka o jakości porównywalnej do tkanek roślinnych, a ich struktura sprawia, że ludzki zmysł smaku często odbiera je jak mięso. Popularne grzyby leśne zawierają niewielką ilość kalorii, więc o ile nie zostają połączone z tłustymi dodatkami mogą sprawdzać się w dietach odchudzających. Gatunki wyróżniające się barwą, jak kurka czy rydz zawierają karoten. Ponadto u większości grzybów jadalnych stwierdza się obecność witamin B1 oraz B2, śladowe ilości witaminy C i niewielkie zasoby soli mineralnych cynku i selenu.

Dieta zawierająca grzyby wywołuje kontrowersje wśród wielu naukowców i dietetyków ze względu na zawartość chityny w ścianach komórkowych przypominającej budową celulozę. Ten związek chemiczny nie jest trawiony przez ludzki układ pokarmowy, gdzie zalega przez wiele godzin wywołując czasem podrażnienia oraz bóle żołądka, wątroby i jelit. Trawienie grzybów, jakby tego było mało mogą dodatkowo pogarszać składniki tłuszczowe. Dlatego też zaleca się, aby przygotowywać je w sosie własnym oraz w połączeniu  z ziołami pobudzającymi pracę układu pokarmowego (jak majeranek, tymianek czy rozmaryn).

Poważnym problemem wśród amatorów grzybiarzy jest ryzyko pomyłki gatunku jadalnego z niejednokrotnie podobnie wyglądającymi grzybami trującymi. Corocznie odnotowuje się nawet do tysiąca zatruć ludzi w różnym wieku, a niektóre z nich kończą się śmiercią. Najbardziej trujący z grzybów występujący w naszym klimacie- muchomor sromotnikowy zachowuje swoje właściwości nawet do 10 lat, a śmiertelna dawka odpowiada ćwierci kapelusza tego grzyba!

Chcąc urozmaicić naszą dietę grzybami wybierajmy osobniki młode, które łatwiej trawione są przez układ pokarmowy. Należy poddawać je stosunkowo długiej obróbce termicznej jak gotowanie lub smażenie. Pamiętajmy ponadto o zdrowiu i bezpieczeństwie, które zagwarantuje nam zakup grzybów w sklepie, bowiem oko nawet najbardziej wprawionego grzybiarza bywa omylne!

wróć