Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Cóż… nie da się ukryć, że ostatnie wydarzenia, a przede wszystkim pandemia spowodowana przez koronawirusa, nie sprzyjają spokojowi ducha. Dlatego w tym szczególnym czasie, powinniśmy zadbać o siebie jeszcze bardziej i to w różnych dziedzinach życia. Jedną z nich, która zajmuje całkiem spore miejsce, jest dieta. Czy możemy zredukować poziom nerwów poprzez jedzenie?
Utrzymujący się przez dłuższy czas stres, niesie ze sobą poważne skutki uboczne. Od silnego wyczerpania, bezsenności, stanów lękowych, podwyższonego ciśnienia krwi po zaburzenia hormonalne czy spadek odporności. Warto zatem przeciwdziałać takiemu stanowi. Oczywiście musi to być kompleksowa opieka, która obejmie także sposób odżywiania się. Niektóre składniki szczególnie sprzyjają rozluźnieniu, a co więcej - podnoszą poziom hormonów szczęścia, a obniżają - stresu.
MAGNEZ
Istnieje określenie, które często stosowane jest w kontekście magnezu i brzmi ono „błędne koło stresu”. Opisuje ono zależność, która przedstawia się następująco: stres powoduje niedobory magnezu, a niedobór magnezu skutkuje zwiększoną podatnością na stres. Dlatego tak ważne jest dbanie o jego prawidłowy poziom. Pierwiastek ten znajdziemy m.in. w bananach, orzechach laskowych, pestkach dyni, płatkach owsianych, szpinaku czy warzywach strączkowych. Pamiętajmy, że kawa, mocna herbata i alkohol to napoje wypłukujące z organizmu magnez.
TRYPTOFAN
To jeden z ważniejszych aminokwasów! Nic dziwnego, bo jeżeli mówimy o nim w kontekście stresu, to warto zaznaczyć, że jego funkcją jest np. regulacja snu oraz współtworzenie serotoniny, potocznie zwanej hormonem szczęścia. Stąd też wysnute przez naukowców stwierdzenie, że tryptofan poprawia jakość życia (reguluje poziom stresu, zmniejsza agresję, spowalnia starzenie się). Składnik ten znajdziemy m.in. w jajach, mięsie, rybach i nabiale.
WAPŃ
Kiedy o nim myślimy, kojarzy się głównie z mocnymi kośćmi i zębami, rzadziej z prawidłową krzepliwością krwi. Jednak nie są to jego jedyne funkcje w naszym organizmie. Często nie wiemy, że pierwiastek ten jest także odpowiedzialny za przekazywanie impulsów nerwowych, a także za wytwarzanie żeńskich hormonów, które oddziałują na samopoczucie i stan psychiczny kobiet. Im stężenie wapnia we krwi jest niższe, tym jesteśmy bardziej podatni na stres. Najlepszymi źródłami tego pierwiastka są: mleko i jego przetwory, brokuły, fasola, soja oraz sardynki.
Niezależnie od składników, które dostarczamy wraz z potrawami. To właśnie ich przygotowywanie może być doskonałym sposobem na odstresowanie. Zabawa formą, smakami, kolorami może okazać się nie tylko wspaniałym ukojeniem skołatanych nerwów, ale i kto wie czy nie nowym hobby!