Wyszukane rozwiązania na każdą zgagę

powrót
HOME > PORADY

Czym są wzdęcia brzucha i jak powstają?

Jedną z najczęściej występujących dolegliwości żołądkowo-jelitowych w Polsce są wzdęcia.

Nazywane inaczej bębnicą związane są z nadmierną ilością gazów w naszych jelitach, którym może towarzyszyć uczucie pełności i rozpierania (wrażenie jakby brzuch był napompowany), bulgotanie w brzuchu, skurcze jelit i kolki. Pojawiające się najczęściej po posiłku, związane są z połykaniem powietrza podczas jedzenia bądź mówienia lub będące skutkiem procesu trawienia.

W naszych jelitach naturalnie występują gazy (ok. 200 ml), które są wydalane w ilości ok. 600 ml  w ciągu doby. Jak wspominaliśmy połykamy powietrze, gdy mówimy i jemy. Jest to przede wszystkim azot i tlen. Część połkniętego powietrza usuwamy poprzez odbijanie, jednak część dostaje się dalej do przewodu pokarmowego. W wyniku trawienia powstają głównie gazy takie jak: metan, wodór, dwutlenek węgla. Dwutlenek węgla jest efektem zobojętniania kwaśnego soku żołądkowego przez zasadowy sok trzustkowy. Natomiast w jelicie grubym pod wpływem bakterii dochodzi do fermentacji resztek pokarmu co skutkuje produkcją gazów takich jak wspomniany wcześniej metan czy wodór, które są bezwonne oraz mniej przyjemnych jeżeli chodzi o zapach pochodnych siarkowych (np. siarkowodór) czy amoniaku w znacznie mniejszych ilościach. Pewna część gazów obecnych w jelitach jest wchłaniana do krwi i usuwana z wydychanym powietrzem, reszta natomiast jest uwalniana w postaci tzw. wiatrów. Zwiększona ilość gazów w jelitach może być spowodowana niedoborem niektórych enzymów powodując problemy z właściwym trawieniem i wchłanianiem w przewodzie pokarmowym co skutkuje większą ilością niestrawionych resztek, które fermentują w jelicie grubym. Przykładem może być enzym laktaza odpowiedzialny za trawienie cukru obecnego w mleku i jego produktach. Jego brak prowadzi do powstawania nadmiernych ilości gazów i wzdęć. Wpływ ma również prędkość z jaką pokarm przesuwa się wzdłuż jelita, tzw. pasaż jelitowy. Gdy jest za szybki pokarm nie jest dokładnie trawiony, gdy za wolny dochodzi do jego zalegania w jelicie grubym. Przyczyną wzdęć może być również nadmierne połykanie powietrza, picie napojów gazowanych, jedzenie produktów uznawanych za gazotwórcze (rośliny strączkowe, np. fasola, groch). Co ciekawe wzdęcia mogą być również efektem stresu w wyniku którego połykamy zbyt duże ilości powietrza przez co część przedostaje się do jelit.

Wzdęcia jest to problem mało przyjemny i komfortowy jednak w większości przypadków nasz organizm jest w stanie sobie z nim poradzić. Istnieją jednak przypadki kiedy przewlekłe wzdęcia mogą wskazywać na schorzenia wymagające wizyty u lekarza, takie jak choroby trzustki, wątroby lub pęcherzyka żółciowego, celiakię, zespół jelita drażliwego, porażenie, niedrożność bądź choroby zapalne jelit.

wróć