Wyszukane rozwiązania na każdą zgagę

powrót
HOME > PORADY

Jakich tłuszczów używać w kuchni?

Pojęcie „tłuszcz” przywodzi zwykle na myśl negatywne skojarzenia. Czy słusznie?

Pojęcie „tłuszcz” przywodzi zwykle na myśl negatywne skojarzenia, a te organiczne związki chemiczne utożsamiamy raczej z niekorzystnymi dla organizmu wartościami odżywczymi, po zjedzeniu których nie rzadko występują zaburzenia trawienia i nieprzyjemne mdłości. Często zapominamy, że tłuszcze są jednym ze źródeł energii, a pewne grupy tych związków wspomagają pracę organizmu a nawet chronią nas przed poważnymi chorobami.

Kluczowe jest zapewnienie organizmowi odpowiedniego rodzaju tłuszczy. Potrzebujemy przede wszystkim nienasyconych kwasów tłuszczowych czyli takich, które zawierają przynajmniej jedno wiązanie podwójne pomiędzy atomami węgla w cząsteczce, (jak wiadomo związki zawierające wiązania wielokrotne łatwiej wchodzą w reakcje, są zatem także łatwiej przyswajalne przez organizm). Wśród substancji, o których mowa wyróżnia się kwasy omega 3 i omega 6 (ostatnie wiązania podwójne w ich cząsteczkach znajdują się odpowiednio przy trzecim i szóstym od końca atomie węgla, stąd ich nazwa).

Kwasy omega wykazują stosunkowo silne właściwości przeciwzapalne co jest ważne w profilaktyce wielu chorób, obniżają poziom złego cholesterolu skłonnego odkładać się w krwioobiegu, są składnikiem wielu hormonów przez co wspomagają pracę układu krążenia, nerwowego oraz poprawiają odporność organizmu.

Najbogatsze źródło pożądanych kwasów tłuszczowych stanowią oleje: rzepakowy, słonecznikowy, sojowy, z pestek winogron, oliwa z oliwek, a także tłuste ryby i owoce morza, orzechy, migdały, sezam i słonecznik.

Tłuszcze roślinne należą do grupy najzdrowszych dla organizmu pod warunkiem, że nie zostały utwardzone, czyli przetworzone w podwyższonej temperaturze i ciśnieniu w celu pozbycia się wspomnianych wiązań podwójnych pomiędzy atomami węgla, np. przez przyłączenie atomów wodoru- uwodornienie. Tłuszcze utwardzone są bardziej trwałe (trudno ulegają reakcjom chemicznym), łatwe w przechowywaniu (nie psują się), można w nich wielokrotnie smażyć różne produkty, co pozwala obniżyć koszty przy masowej produkcji, ale również pozbawione pożądanych wartości odżywczych. Margaryny, frytury, tłuszcze ciastkarskie, chipsy, ciastka i wyroby czekoladowe zawierające tłuszcz utwardzany przyczyniają się do znacznego wzrostu złego cholesterolu i często wymienia się je jako przyczynę miażdżycy!

Ponadto duże ilości tłuszczów utwardzonych w połączeniu z cukrami prostymi, a w takiej postaci występują w niektórych wyrobach cukierniczych, słodyczach i pozornie zdrowych kremach śniadaniowych  mogą być przyczyną problemów trawiennych. Aby zapobiec zaleganiu w żołądku i długiego trawienia produktów zawierających tłuszcze przetworzone należy wyeliminować je z diety na korzyść lekkostrawnych posiłków złożonych z produktów naturalnych, dużych ilości owoców i warzyw, zaś produkty smażone i sałatki z dodatkiem tłuszczów roślinnych nieprzetworzonych zapewnią więcej wartości ożywczych, będąc też bardziej przyjaznymi dla żołądka.

wróć