Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Popularne wyroby cukiernicze jakimi są pączki, dostępne są w każdej piekarni i cukierni przez okrągły rok, jednak szczególne zainteresowanie nimi pojawia się w kończącym się karnawale. W tradycji polskiej przyjęło się, że właśnie ostatni czwartek karnawału nazywany jest tłustym czwartkiem. Tradycja ta ma chrześcijańskie korzenie i symbolizuje ostatnią chwilę (na tydzień przed środą popielcową), kiedy można najeść się do syta przed rozpoczynającym się okresem wielkiego postu poprzedzającym Wielkanoc. W zamierzchłych pogańskich czasach tłustymi potrawami świętowano także koniec zimy i zbliżającą się wiosnę.
Symbolem tłustego czwartku jest pączek, czyli smażone na głębokim oleju lub wypiekane w piekarniku ciasto drożdżowe w kulistej formie, lekko spłaszczone i wypełnione nadzieniem dodawanym przed lub po obróbce temperaturowej. Nadzienie w postaci marmolady lub konfitur dodawane jest przed smażeniem, a inna bardziej wyszukana zawartość jak bita śmietana, budyń lub twaróg uzupełniane są po usmażeniu lub upieczeniu ciasta. Ciasto smażone w oleju przybiera zwykle ciemniejszą- brązową barwę, zaś pączki wypiekane w piecu są przeważnie jaśniejsze, złoto-brązowe.
Kaloryczność pączków może być bardzo rozbieżna i zależy od treści nadzienia, jego ilości, a także sposobu przygotowania ciasta, bowiem ciasto smażone na głębokim oleju często pochłania jego część, co może znacznie podnieść zarówno ilość kalorii jak i spowodować, że będą ciężkostrawne. Przeciętny pączek dostępny w cukierni waży 80 g, co stanowi około 340 kcal. Wśród dietetyków mówi się, że do spalenia kalorii zawartych w jednym pączku potrzeba półgodzinnego treningu biegowego. Pod względem wartości odżywczych pączki składają się głównie z węglowodanów (65%), tłuszczu (15-20 %) i białka (ok 7%) i zdecydowanie nie znajdziemy w nich zawrotnych ilości niezbędnych witamin i minerałów. Dodatkowo stosunkowo wysoka zawartość tłuszczu zwykle czyni je ciężkostrawnymi, przez co zjedzenie kilku sztuk może wręcz przyprawić o mdłości.
Wysoka zawartość tłuszczu w tłustoczwartkowych produktach powoduje wydłużenie procesu ich trawienia, przez co obciążają układ pokarmowy i mogą stanowić przyczyny nieprzyjemnych dolegliwości jak uczucie przepełnienia, zgaga i wzdęcia.
Aby nie zrywać z wiekową tradycją w dobie coraz wyższej świadomości na temat zdrowego odżywiania cukiernicy oferują nam wiele wyrobów na bazie zmodyfikowanych składników. Mąkę pszenną zamienić można na pełnoziarnistą- o wysokiej zawartości błonnika roślinnego. Ponadto osoby skrupulatnie liczące kalorie powinny wybierać pączki pieczone, zamiast tych smażonych w oleju oraz wybierać produkty o mniej kalorycznym nadzieniu np. z białym serem, lub bez lukrowej polewy, która powstaje przez rozpuszczenie dużych ilości białego cukru w wodzie. Aby zatem tradycji stało się zadość oddajmy się chwili przyjemności płynącej ze zjedzenia smakowitego pączka, ale przy zakupie kierujmy się rozsądkiem i troską o zdrowie naszego układu pokarmowego!