Wyszukane rozwiązania na każdą zgagę

powrót
HOME > PORADY

Najdroższa przyprawa świata

Blisko spokrewniony z naszymi krokusami szafran uprawny od wieków hodowany jest jako roślina przyprawowa.

Szafran uprawia się w Indiach, Turcji, Chinach i Iranie. Jako przyprawę stosuje się wysuszone znamiona- czyli części słupka w kwiatostanach, na które pada pyłek w procesie zapylania u roślin okrytonasiennych. Z racji drobnych rozmiarów tej części kwiatostanu, aby zebrać kilogram tegoż składnika potrzeba nawet 150 tysięcy kwiatów. Proces zbioru i produkcji jest niezwykle kosztowny, a cena (za kilogram) sięgać może nawet kilku tysięcy złotych!

Najwyższej jakości przyprawa występuje w postaci nitek o barwie od żółtej po purpurową, choć dostępna jest także zmielona w postaci proszku. Szafran idealnie podkreśla smak zarówno dań wytrawnych jak i deserów. Nadaje potrawom wyrazistości i nuty korzennego aromatu, ciekawie komponuje się z ryżem nadając mu pomarańczowej barwy i wyostrzając jego smak. Przyprawa jest wspaniałym dodatkiem do owoców morza, zup (szczególnie typu- krem), a także wielu ciast i deserów nadając im charakterystycznego miodowo korzennego smaku. Szafran oprócz walorów smakowych wyróżnia także bogactwo składników mineralnych takich jak potas, magnez, miedź, żelazo i cynk.

Dla zaspokojenia zmysłów nawet najbardziej wybrednych smakoszy wystarczy odrobina szafranu (nadmiar może uczynić danie zbyt gorzkim), aby potrawa zyskała nowy niepowtarzalny smak i aromat. Ubogacanie smaku i aromatu potraw sprawia, że jedzenie staje się przyjemnością, a czynność ta na przestrzeni wieków zyskała charakter wręcz rytualny.

Dzięki kubkom smakowym rozmieszczonym w jamie ustnej (głównie na języku) człowiek jest w stanie odróżnić podstawowe smaki, które w połączeniu z aromatem odbieranym przez receptory węchu pozwalają w pełni poznać mieszankę smaków podaną na talerzu. O ile smaki słodki i słony zwykle wyzwalają apetyt i zwiększają chęć jedzenia, o tyle gorycz wywołuje niechęć. Po gorzkie potrawy (w tym zioła) większość z nas sięga tylko, kiedy towarzyszą nam dolegliwości trawienne.

Okazuje się, że nieprzyjemna gorycz zawarta w żywności pobudza receptory smakowe do produkcji soków żołądkowych, żółci oraz niektórych enzymów trawiennych wspomagając tym samym trawienie i zwiększając metabolizm. Poprawa metabolizmu i prawidłowo przebiegające trawienie pozwala organizmowi dostarczyć z kolei wszystkich wartości odżywczych jakie zawarte są w spożywanym pokarmie.

Nie bez znaczenia jest fakt, że wiele przypraw, w tym szafran stosowanych w kuchni posiada właściwości lecznicze, bowiem oprócz nadania jedzeniu ciekawych walorów smakowo- zapachowych korzystnie wpływają na stan i kondycję układu pokarmowego. 

wróć