Wyszukane rozwiązania na każdą zgagę

powrót
HOME > PORADY

Leki przeciwbólowe a zgaga

Mało kto wie, że dolegliwości przewodu pokarmowego, w tym zgaga, mogą być związane z przyjmowaniem niektórych leków.

Mało kto wie, że dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, w tym zgaga, niestrawność, uczucie ciężkości po posiłku mogą być również związane z częstym przyjmowaniem niektórych leków. Lista preparatów, które powodować takie zaburzenia jest niezwykle szeroka, jednak na ich szczycie z całą pewnością stoją niektóre leki przeciwbólowe, a ściślej tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne, skrótowo określane także jako NLPZ. 
W grupie tej znajduje się nie tylko popularny ibuprofen, ale także ketoprofen, diklofenak, meloksykam, naproksen czy kwas acetylosalicylowy (a ten jak wiemy stosujemy nie tylko w leczeniu bólu czy objawów przeziębienia, lecz także – w niższych dawkach – w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych). Warto podkreślić, że szeroka grupa NLPZ nie obejmuje z kolei paracetamolu, który nie wykazuje działania przeciwzapalnego i nie przyczynia się do uszkodzenia przewodu pokarmowego. 
W jaki sposób NLPZ wpływają na układ pokarmowy? Otóż, mechanizm związany jest z wpływem tej grupy leków na enzym decydujący o rozwoju w naszym organizmie stanu zapalnego. Z jednej strony, pozbywamy się więc jego efektów np. bólu gardła czy bólu mięśni, z drugiej niestety przyczyniamy się do zahamowania wytwarzania śluzu ochronnego w przewodzie pokarmowym. A mniejsza ilość śluzu to większe prawdopodobieństwo wystąpienia nie tylko zgagi czy bólu w nadbrzuszu, ale także znacznie poważniejszych dolegliwości jak np. choroby wrzodowej czy choroby refluksowej. 
Czy jesteśmy więc skazani na zło konieczne? Nie, jeśli NLPZ będą przyjmowane z głową tzn. w trakcie lub najlepiej po posiłku (pokarm w żołądku ogranicza bezpośredni kontakt leku z błoną śluzową żołądka lub dwunstanicy) lub/i w towarzystwie tzw. leki osłonowego. 
I tutaj pojawia się kolejny znak zapytania? Jaki lek osłonowy wybrać, aby uchronił nas przed działaniami niepożądanymi ze strony przewodu pokarmowego spowodowanymi przed NLPZ. Chociaż na rynku dostępnych jest wiele preparatów reklamowanych jako osłonowe, rekomendacje gastroenterologów znacznie zawężają pole wyboru i jednoznacznie wskazują na tzw. inhibitory pompy protonowej jako leczenie pierwszego wyboru w trakcie stosowania NLPZ u osób z czynnikami ryzyka wystąpienia uszkodzeń przewodu pokarmowego. Warto pamiętać, że leki należące do tej grupy w niższych dawkach dostępne są bez recepty.

wróć