Wyszukane rozwiązania na każdą zgagę

powrót
HOME > PORADY

Jak zmienić styl życia,

aby pozbyć się problemów z nawracającą zgagą?

Ten, kto choć raz doświadczył zgagi, nigdy więcej nie chciałby mieć z nią do czynienia. Niestety objaw ten (zgaga nie jest chorobą, lecz objawem różnych schorzeń, np. choroby refluksowej przełyku, problemów z wątrobą lub wrzodów żołądka) często powraca. Najważniejsze w takim przypadku jest wyleczenie przyczyny. Aczkolwiek zmiana stylu życia również może pomóc wyeliminować lub złagodzić nieprzyjemne pieczenie w klatce piersiowej i przełyku.

Od czego zacząć? Najlepiej od zmiany nawyków żywieniowych. Ważne jest nie tylko co, lecz także jak jemy.

Wyeliminuj z diety niektóre pokarmy i napoje. Zrezygnuj z pikantnych potraw. Nie jedz tłustych rzeczy – ogranicz żółty ser, wieprzowinę zamień na ryby. Powszechnie wiadomo, że jedzenie słodyczy jest niezdrowe; występowanie zgagi nie jest tu wyjątkiem, jedzenie dużych ilości ciast, cukierków i czekolady nasila cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Podobnie jest z żywością wysoko przetworzoną. Szczególnie szkodzi picie napojów gazowanych i soków w kartonach, zwłaszcza jabłkowego i grejpfrutowego. Świeże cytrusy też nie są wskazane. Na pewno pomoże ograniczenie używek – kawy, herbaty i alkoholu oraz rzucenie palenia. Twoja dieta powinna być bogata w błonnik, ponieważ prawidłowe wypróżnianie również zmniejsza ryzyko występowania zgagi. W związku z tym powinieneś też zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Silne parcia przy oddawaniu stolca nasilają nieprzyjemne dolegliwości.

Przy problemach związanych z występowaniem zgagi ważne jest, aby nie spożywać obfitych posiłków. Najlepiej jeść regularnie, mniej, ale częściej. Nie należy się przejadać oraz jeść przed snem. Ostatni posiłek spożywamy 3 godziny przed udaniem się na spoczynek. Jeżeli Twoim problemem jest nadwaga, powinieneś zaplanować zrzucenie kilku kilogramów. BMI powyżej 25 znacznie podnosi prawdopodobieństwo występowania zgagi.

Uprawianie sportu jest oczywiście korzystne dla zdrowia. Trzeba jednak zadbać o wystarczające odstępy czasu pomiędzy posiłkami a aktywnością fizyczną. Jeśli nie chcesz, aby dopadły Cię nieprzyjemne dolegliwości, udaj się na trening nie wcześniej niż godzinę po jedzeniu. Niewskazane są nie tylko intensywne ćwiczenia czy bieganie, lecz także schylanie się. Równie szkodliwe może być leżenie po posiłku. Jeśli masz taką możliwość, wybierz się po prostu na relaksujący, powolny spacer.

Będzie on także dobrym sposobem na zmniejszenie poziomu stresu, który zwiększa prawdopodobieństwo występowania zgagi. Powoduje też mnóstwo innych problemów zdrowotnych. Skutecznym sposobem na wyciszenie się jest medytacja. Już 15 minut dziennie działa zbawiennie na skołatane nerwy. Należy zadbać też o odpowiednią ilość snu, który działa uspokajająco i regenerująco. Niestety niektóre osoby mają tak nasilone dolegliwości związane ze zgagą, że dość często się wybudzają. Dlatego zaleca się spanie w takiej pozycji, by górna część ciała (głowa, szyja, tułów) była uniesiona. Przy takim ułożeniu treść żołądka nie ma szans cofać się, co zapewni spokojny, bezbolesny sen.

Do zmiany stylu życia warto dołączyć również modyfikacje w sposobie ubierania się. Spodnie, spódnice i rajstopy z wysokim stanem warto zamienić na takie z niskim. Zrezygnuj z obcisłych bluzek czy spódnic na rzecz luźniejszych tunik lub sukienek. Chodzi o to, by odzież nie uciskała brzucha.

wróć