Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Żołądek, będący częścią układu pokarmowego, w najprostszy sposób możemy opisać jako workowate rozszerzenie pomiędzy przełykiem i jelitem. Umiejscowiony w jamie brzusznej położony jest na wysokości 11 kręgu piersiowego do 3 lub 4 kręgu lędźwiowego.
Wielkość żołądka może ulegać zmianie, w zależności od jego wypełnienia, pozycji ciała i napięcia ścian. Może osiągać do 30 cm długości i 15 cm szerokości, a jego pojemność sięga 3 litrów. Gdy jesteśmy głodni żołądek swoim kształtem przypomina hakowate wybrzuszenie skierowane w lewą stronę, położone niemal pośrodku jamy brzusznej. Natomiast gdy najemy się do syta bardziej będzie przypominać balonik, który rozciągnie się w lewą stronę pod żebra.
W budowie żołądka możemy wyróżnić wpust, dno żołądka, trzon oraz część odźwiernikową. Miejsce w którym żołądek łączy się z przełykiem nazywane jest wpustem. Prawidłowo działający zwieracz wpustu pozwala płynom oraz rozdrobnionemu pokarmowi dostać się do żołądka i jednocześnie zapobiega aby treść pokarmowa cofała się do przełyku. Kolejną częścią żołądka jest dno, które nie znajduje się na dole jak sama nazwa wskazuje, tylko jest położone na lewo od wpustu, bliżej przełyku. Najprościej rzecz ujmując żołądek leży dnem do góry. Następnie mamy trzon, który stanowi środkową część żołądka. Dalej w części odźwiernikowej pokarm jest przesuwany do dwunastnicy, z którą łączy się za pomocą odźwiernika. Odźwiernik będący zakończeniem żołądka odpowiada za przesuwanie treści pokarmowej w kierunku dwunastnicy oraz zapobiega jej cofaniu do żołądka. Działa (otwiera się i zamyka) na zasadzie różnic pH pomiędzy żołądkiem a dwunastnicą.
Patrząc na przekrój ściany żołądka jest on zbudowany z trzech warstw. Od wewnątrz mamy błonę śluzową, następnie błonę mięśniową (mięśniówkę), a na zewnątrz błonę surowiczą. Błona śluzowa, która stanowi wyściółkę wnętrza żołądka pełni funkcję ochronną dla tego narządu, gdyż ma on kontakt ze środowiskiem zewnętrznym jakim jest pokarm. Obecne w błonie śluzowej gruczoły zbudowane są z komórek:
· okładzinowych - wydzielają kwas solny oraz czynnik Castle’a, który wiąże witaminę B12
· głównych - wydzielają nieaktywny pepsynogen, który pod wpływem kwaśnego środowiska ulega aktywacji do enzymu pepsyny trawiącego białko
· śluzowych - wydzielają śluz, którego zadaniem jest ochrona pozostałych komórek błony śluzowej żołądka przed trawiącym działaniem kwasu solnego
Mięśniówka żołądka składa się z trzech warstw mięśni (podłużne, okrężne i skośne), które zapewniają ruchy perystaltyczne powodujące mieszanie, rozdrabnianie oraz przesuwanie pokarmu w kierunku dwunastnicy. Natomiast błona surowicza otaczająca żołądek umożliwia jego ruch względem innych narządów, pełni funkcję ochronną i podtrzymującą