Wyszukane rozwiązania na każdą zgagę

powrót
HOME > PORADY

Anoreksja i Bulimia

Anoreksja i bulimia to zaburzenia odżywiania, które utożsamia się z tzw. cywilizacją zachodu..

Anoreksja i bulimia to zaburzenia odżywiania, które utożsamia się z tzw. cywilizacją zachodu, gdzie panuje kult szczupłej sylwetki, a usilne dążenie do „piękna” zgodnego z pewnymi narzuconymi schematami może prowadzić do frustracji i problemów psychicznych.

Wszechobecny marketing i promowanie żywności wysoko przetworzonej kolorowo zapakowanej i opatrzonej ciekawie brzmiącymi sloganami reklamowymi niestety nie idzie w parze ze zdrowym odżywianiem. Często produkty o niskiej zawartości niezbędnych dla organizmu wartości odżywczych dosłownie same wpadają nam w ręce. Kupujemy to co najsmaczniejsze i najatrakcyjniejsze pod kątem wizualnym, ale właśnie te same produkty często stanowią jedynie puste kalorie.

Przy niewłaściwym odżywianiu oraz braku aktywności fizycznej spowodowanej dużą ilością obowiązków trudno o zachowanie pożądanej szczupłej sylwetki i dobrej kondycji fizycznej. Niezwykle łatwo popaść za to w frustracje i kompleksy związane z niepożądanymi parametrami wagowymi.

Problem niezadowolenia z własnego wyglądu i sylwetki dotyczy często osób młodych, u których dopiero kształtują się właściwe proporcje ciała, a nieodpowiednia ingerencja w ten proces może doprowadzić nawet do wyniszczenia organizmu.

Na zaburzenia odżywiania wpływ może mieć także choroba lub intensywny czynnik stresowy wywołany rozmaitymi problemami, który powoduje zanik, bądź nadmierne łaknienie. Nie bez znaczenia jest też podejście najbliższych członków rodziny, gdzie perfekcjonizm i wygórowane ambicje mogą przyczyniać się do walki człowieka z samym sobą.

Anoreksję opisać można jako jadłowstręt, a osoby na nią cierpiące podejmują wszelkie kroki dla utraty masy ciała ponieważ uważają się za zbyt grube! Anorektycy odmawiają sobie posiłków, stale zmniejszają ich porcje, stosują mordercze treningi fizyczne dla przyspieszenia utraty wagi, a niekiedy stosują środki przeczyszczające i prowokują wymioty.

Bulimia z kolei wiąże się z naprzemiennym objadaniem się (często posiłkami wysokokalorycznymi), po którym dochodzi do wymiotów. Często chory w konsekwencji swojego zachowania i związanego z nim poczucia winy wdraża radykalną dietę głodową. Sytuacja może się powtarzać nawet do kilkunastu razy w ciągu tygodnia!

U podstaw profilaktyki tego typu zaburzeń odżywiania leży akceptacja samego siebie. Należy zachować dystans do sztucznie lansowanych, często nieracjonalnych wyznaczników piękna i urody. W utrzymaniu szczupłej sylwetki kluczowa jest racjonalna dieta, która zapewni organizmowi niezbędne składniki odżywcze, nie zwiększając przy tym ilości tkanki tłuszczowej. Nie bez znaczenia pozostaje także świadomość młodych ludzi na temat zmian jakie zachodzą w ich organizmach w okresie wzrostu i dojrzewania oraz, że radykalna ingerencja w nie może jedynie zaszkodzić młodzieży w przyszłości.

wróć