Wyszukane rozwiązania na każdą zgagę

powrót
HOME > PORADY

Refluks – czy pojęcie to jest nam znane?

Refluks żołądkowo-przełykowy to dolegliwość polegająca na cofaniu się treści pokarmowej z żołądka w kierunku przełyku.

Refluks żołądkowo- przełykowy to dolegliwość polegająca na cofaniu się treści pokarmowej wymieszanej z sokami trawiennymi z żołądka w kierunku przełyku. Przyczyną tej dolegliwości jest nieprawidłowa praca mięśnia dolnego zwieracza przełyku. Zaburzenia pracy zwieracza przełyku pojawiać mogą się z wiekiem, po zabiegach operacyjnych, wskutek przemieszczenia części żołądka przez przeponę do klatki piersiowej np. po urazie i przy znacznej otyłości lub niewłaściwej diecie oraz trybie życia, któremu towarzyszą używki takie jak papierosy i alkohol. 
Objawy refluksu zwykle przypominają zgagę; pojawia się pieczenie w przełyku, ból za mostkiem i charakterystyczne odbijanie się, a nawet odruch wymiotny. Dolegliwość nasilać się może przy zajmowaniu pozycji leżącej oraz przy schylaniu się. 
Pierwszym krokiem jaki należy podjąć w profilaktyce oraz w walce z refluksem jest zmiana diety. Należy ograniczyć spożywanie alkoholu, kawy i tłustych potraw, a u osób z nadwagą zaleca się redukcję wagi ciała. Redukcja wagi ciała wiąże się zarówno ze zmianą diety, jak i podjęciem aktywności fizycznej, ale nie bezpośrednio po posiłku. Dieta powinna być lekko strawna, przy czym zaleca się częstsze jedzenie np. pięciu posiłków, za to w mniejszych porcjach, aby nie obciążać żołądka. Dolegliwości refluksowe wzmagać może zajmowanie pozycji leżącej oraz układanie się do snu bezpośrednio po posiłku, kiedy to grawitacyjnie treść przepełnionego żołądka przesuwa się w stronę przełyku. 
Ponadto nie bez znaczenia pozostaje ukrywanie krągłości pod mocno uciskającą odzieżą, gorsetami i ciasno zapinanymi paskami, a także leczenie farmakologiczne. Wiele leków np. na nadciśnienie oraz antykoncepcyjnych, a także środki przeciwbólowe masowo przyjmowane przez ludzi dodatkowo przyczyniają się do obniżenia pH w żołądku nasilając odczucie nadkwaśności. 
Przy długotrwałym występowaniu objawów konieczne jest podjęcie leczenia poprzedzone rzetelną diagnozą związaną z przeprowadzeniem specjalistycznych badań, z których najbardziej znana jest gastroskopia. Leczenie prowadzi się przy użyciu leków alkalizujących, kiedy jednak nie odnosi skutków stosuje się zabiegi chirurgiczne poprawiające funkcjonowanie zwieracza. 
W myśl znanego powiedzenia, iż lepiej zapobiegać niż się leczyć warto podjąć zawczasu profilaktykę związaną z właściwą dietą i zdrowym stylem życia.

wróć