Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Pojawiające się po jedzeniu odczucie zgagi, odbijanie się, bóle żołądka, wzdęcia, a czasem nawet fałszywe uczucie głodu może wskazywać na chorobę wrzodową żołądka. Objawy choroby wrzodowej mogą łudząco przypominać dolegliwości związane z niestrawnością i zgagą, jednak problem w tym przypadku może być znacznie poważniejszy.
Wrzody definiuje się jako ubytki w błonie śluzowej, powstające wskutek działania czynników drażniących (kwasu solnego i enzymów trawiennych) na śluzówkę wyścielającą żołądek i dwunastnicę.
Do głównych czynników o działaniu uszkadzającym śluzówkę należy: nadprodukcja kwasu solnego, cofająca się z dwunastnicy do żołądka żółć przy zaburzeniach pracy układu pokarmowego, zakażenie bakterią Helicobacter pylori, produkującą toksyny wywołujące stan zapalny w obrębie komórek błony śluzowej, a także nadużywanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (np. kwasu acetylosalicylowego czy ketoprofenu).
Od dawna mówi się też, że stres, pośpiech i szybkie tempo jedzenia sprzyjają powstawaniu wrzodów. Bodźce stresowe powodują wzrost ciśnienia krwi oraz zwiększone wydzielanie adrenaliny, zwiększa się przez to zapotrzebowanie organizmu na energię, więc i odczucie głodu może być większe. Zaburzenia funkcjonowania układu trawiennego wskutek częstych sytuacji stresowych wiążą się z nadmiernym wydzielaniem soków trawiennych, przez co łatwiej o podrażnienie śluzówki. Bodźce stresowe są obecnie drugorzędnym czynnikiem rozwoju wrzodów, jednak nie należy wykluczyć ich wpływu szczególnie u pacjentów podwyższonego ryzyka (np. z zakażeniem Helibacter pylori).
Ryzyko choroby wrzodowej analogicznie wzrasta przy szybkim tempie spożywania posiłków, kiedy kęsy spożywanego jedzenia nie są należycie rozdrobnione, a ich strawienie wymaga większej ilości i czasu działania soków trawiennych.
Niektóre cechy o podłożu psychologicznym jak podatność na czynniki stresowe, cechy morfologiczne jak grupa krwi, a nawet informacje o strukturze błony śluzowej żołądka mogą być przekazywane genetycznie, zatem i podatność organizmu na chorobę wrzodową może być związana z dziedziczeniem.
Nasilenie choroby wrzodowej może wiązać się z wystąpieniem poważnych i groźnych dla zdrowia i życia powikłań łącznie z perforacją czyli pęknięciem wrzodu, wskutek czego treść żołądkowa może wydostawać się do jamy otrzewnej lub przestrzeni około żołądkowej. Niepokojącymi objawami przy nasilającej się chorobie wrzodowej może być pojawienie się wymiotów, napięcie powłok brzucha, stały i silny ból oraz objawy wstrząsu (spadek ciśnienia, bladość powłok skórnych, utrata przytomności, zaburzenia w funkcjonowaniu wielu narządów). W razie wystąpienia powikłań należy natychmiast zasięgnąć pomocy lekarskiej, a przy perforacji wrzodu zwykle niezbędne jest przeprowadzenie leczenia operacyjnego.
Znając przyczyny i groźne powikłania choroby wrzodowej warto podjąć kilka kluczowych, a zarazem prostych działań profilaktycznych jak regularne i pozbawione pośpiechu spożywanie posiłków, właściwy wypoczynek, unikanie sytuacji stresowych oraz zachowanie higieny osobistej i żywienia pozwalające uniknąć zakażeń bakteryjnych, w tym Helicobacter pylori.