Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Laktoza należy do szerokiej grupy węglowodanów (czyli cukrów) i zbudowana jest z 2 cząsteczek cukrów prostych: glukozy i galaktozy. W takiej też formie ulega wchłanianiu do krwi w jelicie cienkim. Aby jednak proces ten zaszedł prawidłowo, konieczne jest „rozbicie” laktozy na 2 wspomniane składniki przez jeden z enzymów trawiennych zwany laktazą. I w tym momencie zaczynają się schody…
Niektóre osoby, albo cierpią na wrodzony niedobór laktazy, albo jej aktywność jest na tyle niska, że uniemożliwia rozpad laktozy na 2 cząsteczki cukrów prostych. W obu przypadkach niestrawiona laktoza przechodzi z jelita cienkiego do jelita grubego, i tam przy współudziale bakterii jelitowych zostaje rozłożona do kwasu mlekowego, dwutlenku węgla, wodoru, metanu i wodorotlenków. Powstające tym niekorzystnym procesie gazy przyczyniają się do licznych i częstych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego takich jak wzdęcia, bóle brzucha, „burczenie w brzuchu”, uczucie napięcia i biegunki. Należy pamiętać, że symptomy te nie występują u wszystkich w jednakowym stopniu nasilenia. Jak wynika z badań, uzależnione są one od diety pacjenta, chorób współistniejących (głównie ze strony przewodu pokarmowego np. zespołu jelita drażliwego) i oczywiście od stopnia aktywności laktazy, który zmienia się z wiekiem.
Szacuje się, że nawet 35 proc. Polaków może posiadać niską aktywność laktazy, i tym samym doświadczać objawów nietolerancji laktozy. Jakie są sposoby poradzenie sobie tymi dolegliwościami? Specjaliści wymieniają trzy: całkowitą rezygnację z produktów zawierających ten cukier, ograniczenie ich spożycia lub zastosowanie preparatów wspomagających aktywność enzymu trawiennego. Ta ostatnia metoda, choć nie jest jeszcze w pełni przebadana już teraz spełnia coraz większą rolę u pacjentów skarżących się na objawy ze strony przewodu pokarmowego.
Należy zwrócić uwagę, że nie każda ilość laktozy będzie powodowała określone objawy. Przyjmuje się, że mogą one się pojawić po jednorazowym spożyciu 12 gram tego cukru, co odpowiada ok. 200 ml mleka krowiego (dla porównania mleko odtłuszczone, w proszku zawiera aż 51 g tego cukru w 100 g produktu). Ponadto laktoza w dużej ilości występuje w kefirze, maślance, jogurtach, śmietanie czy nawet w serze topionym.
Szczegółowych informacji na temat zawartości laktozy w poszczególnych produktach spożywczych dostarczają ich etykiety, dlatego specjaliści zalecają ich analizowanie. Warto bowiem wiedzieć, że istnieją tzw. „ukryte” źródła tego dwucukru (np. do produkcji większości rodzajów chleba i margaryn dodaje się mleko, dlatego należy wybierać pieczywo bezmleczne i margaryny bezmleczne). Mniejsze znaczenie ma obecność laktozy w lekach (składnik ten jest stosowany jako tzw. substancja pomocnicza), gdyż tabletki powlekane czy kapsułki zawierają jej znacznie mniej. Z reguły w tym przypadku nie będzie się ona przyczyniała do występowania objawów.