Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Zaburzenia funkcji przewodu pokarmowego związane z nadmiarem gazów gromadzących się w jelitach oraz uczucie pełności i rozdęcia powłok brzusznych, bóle w podbrzuszu i towarzyszący im brak apetytu określane są mianem wzdęć. Problem jest bardzo wstydliwy i wywoływać może dość poważny dyskomfort zarówno fizyczny jak i psychiczny, jednakże istnieje wiele sposobów na ich skuteczną eliminację.
Wzdęcia dotyczyć mogą każdego, niezależnie od wieku i sposobu życia, a gromadzenie się gazów jelitowych jest zwykle skutkiem procesu fermentacji pokarmu oraz nadmiaru powietrza, które przy jedzeniu dostaje się do układu pokarmowego. Ilość gazów zależna jest w dużej mierze od charakteru diety (rodzaju spożywanych pokarmów) i w większości przypadków organizm radzi sobie z tym problemem samodzielnie. Jeżeli zaś wzdęcia przybierają charakteru przewlekłego mogą być oznaką zaburzeń trawiennych związanych z nieprawidłowym wydzielaniem soków żołądkowych, chorobą refluksową, zespołem jelita drażliwego, występującym zaparciami, celiakią i innymi poważnymi chorobami trzustki i jelit.
Powtarzające się wzdęcia powodowane mogą być także nietolerowaniem przez układ pokarmowy konkretnych składników diety, jak laktoza, skrobia, a nawet popularny dodatek do żywności przetworzonej- glutaminian sodu. Dolegliwość ponadto mogą nasilać niewłaściwie przyjmowane leki lub interakcje między nimi.
Jak zniwelować ten uporczywy problem? Podstawowym elementem profilaktyki wzdęć jest wdrożenie odpowiedniej diety. Nie należy jednak rezygnować z niezbędnych jej składników takich jak warzywa czy owoce tylko dlatego, że wywołują gazy i uczucie pełności. Zamiast rezygnować ze świeżych warzyw (w tym fasola i kapusta powszechnie uważanych za gazotwórcze) wystarczy odpowiednio je przygotować i podać. Dieta nie powinna być monotonna. Urozmaicenie jadłospisu oraz zastosowanie naturalnych składników i przypraw wspomagających trawienie i perystaltykę jelit (koperek, kminek dodawany do kapusty, imbir, kurkuma, mięta i kolendra) pomoże w dokuczliwym problemie. Wśród osób podejrzewających nietolerancję niektórych składników diety pomocna może okazać się wizyta u dietetyka lub lekarza specjalisty, czasem wystarczy zastosowanie odpowiedniego probiotyku lub drobna korekta diety i problem samoistnie zniknie.
Nie bez znaczenia jest higiena przygotowania i spożywania posiłku, jedzenie z umiarem, gdzie lepiej częściej spożywać mniejsze ilości pokarmu niż jeden nad obfity posiłek, a także powolne i dokładne jego przeżuwanie. Powolne spożywanie posiłku i jego właściwe rozdrobnienie nie tylko ułatwi trawienie, ale także ograniczy połykanie nadmiaru powietrza, które też musi następnie przejść przez nasz układ trawienny.