Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Żółć jest substancją produkowaną przez hepatocyty w wątrobie. Ma ona brązowożółtą lub zieloną barwę i gorzki smak. W ciągu doby wątroba wytwarza od 250 do 1200 ml żółci. Żółć jest produktem złożonym, w jej skład wchodzą: pierwotne kwasy żółciowe (kwas cholowy i chenodeoksycholowy), fosfolipidy, cholesterol, kwasy tłuszczowe, produkty rozkładu hemu - barwniki żółciowe np. bilirubina,. Natomiast w drogach żółciowych, którymi jest transportowana do pęcherzyka żółciowego zostaje wzbogacona o dwuwęglany, elektrolity i wodę. Również wiele związków metabolizowanych przez wątrobę np. leki, toksyny bądź inne niekorzystne dla naszego zdrowia substancje są wydalane z żółcią. Głównymi zadaniami jakie spełnia żółć jest udział w trawieniu tłuszczy, dzięki czemu mogą być one wchłaniane w przewodzie pokarmowym, umożliwia trawienie i wchłanianie cholesterolu, uczestniczy we wchłanianiu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K) oraz związków mineralnych, takich jak magnez i wapń. Dodatkowo zapewnia optymalne pH dla enzymów trzustkowych i jelitowych, co przekłada się na ich aktywność oraz wpływa na prawidłową czynność motoryczną naszych jelit.
Podczas posiłków, zwłaszcza bogatych w tłuszcze dochodzi do uwolnienia w dwunastnicy cholecysokininy, jest to związek który pobudza skurcz pęcherzyka żółciowego i wypływ żółci do dwunastnicy. Sam pęcherzyk żółciowy czasami nazywany woreczkiem (jest to nazwa zwyczajowa, która według medycznych norm jest błędna) swoim kształtem przypomina gruszkę bądź sakiewkę. Położony jest na dolnej powierzchni wątroby i ma długość około 10 cm i pojemność ok. 60 ml. Anatomicznie pęcherzyk żółciowy dzielimy na dno, trzon i szyjkę, która przechodzi w przewód pęcherzykowy. W ten sposób łączy się on w przewodem wątrobowym wspólnym. Od tego momentu zaczyna się przewód żółciowy wspólny, który bezpośrednio dochodzi do dwunastnicy w miejscu zwanym brodawką Vatera. Główną funkcją pęcherzyka żółciowego jest magazynowanie żółci pomiędzy posiłkami, natomiast w trakcie jedzenia jest ona uwalniania do dwunastnicy. W pęcherzyku dochodzi również do zagęszczenia żółci, która wydzielona przez wątrobę jest dziesięciokrotnie bardziej rozcieńczona i jaśniejsza. Nazywana jest ona żółcią wątrobową, natomiast zmagazynowana w pęcherzyku i bardziej gęsta określana jest jako żółć pęcherzykowa. Żółć wątrobowa jest wykorzystywana w procesie trawienia w momencie, gdy zaczyna brakować nam pęcherzykowej.