Wyszukane rozwiązania na każdą zgagę

powrót
HOME > PORADY

Co jest dobre dla naszego żołądka?

Dobrze wiemy jak wytrzymały jest żołądek.

Wydawałoby się, że ten niezwykle silnie umięśniony narząd, zawierający sok żołądkowy bogaty w kwas solny jest w stanie wytrzymać wszystko. Niestety jak każdy inny element naszego ciała, on również wymaga uwagi i pomocy z naszej strony by móc jak najlepiej nam służyć. Warto poznać te produkty i  przyzwyczajenia żywieniowe, które pomogą nam w poprawie jego funkcjonowania, a co za tym idzie ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.

Bardzo ważne dla naszego żołądka jest to co jemy. Niektóre produkty wspomagają jego pracę poprawiając trawienie i działając przeciwzapalnie. Możemy tutaj zaliczyć papaję, awokado i jabłka. Papaja zawiera enzym papainę wspomagający trawienie białek,  które jest  najtrudniejsze, oprócz tego działa przeciwzapalnie i przeciwbiegunkowo. Poza tym ten tropikalny owoc fantastycznie smakuje. Natomiast enzymy zawarte w awokado działają przeciwzapalnie na śluzówkę naszego żołądka. Jabłka zawierają pektyny, które poprawiają pracę żołądka i jelit, pomagają w wypróżnianiu, zobojętniają sok żołądkowy co pomaga w walce ze zgagą.  Dlatego warto zastanowić się nad włączeniem ich do naszego menu na stałe.

Zioła i przyprawy nie tylko wzbogacają smak naszych potraw, ale również mają dobroczynny wpływ na żołądek, procesy trawienne i pracę całego przewodu pokarmowego. Możemy tu wymienić: miętę, cynamon, imbir, nagietek, majeranek, siemię lniane, rumianek. Włączmy do naszego menu oleje roślinne z jednoczesnym zredukowaniem ilości tłuszczy zwierzęcych. Ograniczmy smażone ciężkostrawne jedzenie na rzecz gotowanego, jednocześnie pamiętając, iż żołądek lubi ciepłe, a nie gorące jedzenie i napoje.

Istnieje kilka prostych nawyków, które znacznie poprawią pracę i samopoczucie naszego żołądka. Przede wszystkim nasze posiłki powinny być regularne oraz niezbyt obfite, lepiej jeść mniej a częściej. Warto celebrować każdy kęs i dokładnie przeżuwać pokarm, co ułatwi naszemu żołądkowi trawienie, a enzymy zawarte w ślinie mogą zacząć go wstępnie przetwarzać.

Bardzo ważny dla zdrowia żołądka oraz całego układu pokarmowego jest ruch. Po posiłku wskazany jest lekki wysiłek fizyczny np. spacer, który dobroczynnie wpłynie na procesy trawienne i poprawi perystaltykę jelit. Natomiast intensywniejszy wysiłek fizyczny jest zalecany przynajmniej godzinę do dwóch po posiłku (np. bieganie, pływanie, jazda rowerem). Dodatkowo aktywność fizyczna znakomicie pomaga w walce ze stresem, który nie służy naszemu żołądkowi, gdyż przyczynia się do nadmiernego wydzielania soku żołądkowego powodując nieprzyjemne doznania, a nawet ból w trakcie posiłków Ważne jest aby w ciągu dnia dać sobie chwilę na odpoczynek co również pozwala obniżyć poziom stresu i zmęczenia. Takie podejście wspomaga trawienie, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych oraz infekcji.

wróć