Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
W przypadku statystycznego Kowalskiego – niezależnie czy ten przyjmuje jakieś leki czy nie – pojęcie to jest obce. Tymczasem, jak wskazują analizy naukowe z całego świata, efekt z odbicia to jeden z największych problemów współczesnej farmakologii, który nie tylko zmniejsza jakość życia wielu pacjentów, ale również zwiększa ryzyko nawrotu wielu chorób lub ich objawów oraz znacząco zmniejsza stopień stosowania chorych do zaleceń lekarza lub farmaceuty.
Co więcej, to niekorzystne zjawisko dotyczy wielu obszarów medycyny – od psychiatrii, przez kardiologię i gastroenterologię, kończąc na neurologii i antybiotykoterapii. Czym jest tajemniczy efekt z odbicia? Już wyjaśniamy.
Efektem z odbicia (z angielskiego: rebound effect) nazywamy cechę leku, która nawiązuje do nasilenia objawów po jego odstawieniu, a które nie występowały podczas jego przyjmowania lub podczas leczenia wyższą dawką. Zazwyczaj symptomy pojawiające się z tzw. odbicia są bardziej nasilone niż przed przyjmowaniem danego preparatu.
Jako przykład mogą tutaj służyć osoby skarżące się na zgagę, które przyjmują leki zawierające ranitydynę. Badania naukowe wskazują, że w przypadku części z nich, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu może wykształcić się tzw. efekt z odbicia. W tym kontekście będzie on polegał na nasileniu zgagi po odstawieniu leku, co z kolei będzie wymagało wdrożenia nowego leczenia lub zastosowania wyższej dawki preparatu. Co istotne, zgaga w przypadku takiego pacjenta może występować częściej lub/i może posiadać większe nasilenie w porównaniu do momentu sprzed zastosowania ranitydyny.
Jak wyjść z tego błędnego koła? Odpowiedź jest na szczęście prosta. Warto od razu zastosować preparaty, które nie powodują efektów z odbicia. W przypadku zgagi i nadkwaśności lub chorób, którym objawy te współtowarzyszą mogą to być np. inhibitory pompy protonowej – leki uznawane za bardziej nowoczesne niż ranitydyna.