Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
W odpowiednio sprzyjających warunkach (oczywiście mamy na myśli warunki korzystne dla rozwoju grzybów chorobotwórczych) w każdym odcinku przewodu pokarmowego, zaczynając od jamy ustnej a na odbycie kończąc, może dojść do rozwoju grzybicy. Najczęściej za rozwój choroby grzybiczej w naszej strefie klimatycznej odpowiadają drożdżaki należące do rodzaju Candida stąd zamiennie używa się określenia kandydozy bądź drożdżyce. Rzadziej grzybice wywoływane są przez dermatofity i grzyby pleśniowe.
Stwierdzono, że w populacji ludzi zdrowych nawet do 40% osób posiada w swoim przewodzie pokarmowym grzyby, głównie drożdżaki. Jednak nie stanowią one zagrożenia do momentu, kiedy nie dojdzie do zaburzenia prawidłowej mikroflory obecnej w przewodzie pokarmowym. Najczęściej do rozwoju kandydoz przyczyniają się:
W przypadku jamy ustnej i gardła dość łatwo można dostrzec zmiany grzybicze w postaci białego nalotu, np na języku, podniebieniu, którym może towarzyszyć pieczenie, ból przy przełykaniu, rzadziej pojawiają się owrzodzenia. Charakterystyczne dla grzybicy przełyku są zaburzenia połykania oraz towarzyszący im ból. Rzadziej pojawia się ból zamostkowy, krwawienia i perforacje. W przypadku żołądka i dwunastnicy grzybica manifestuje się niestrawnością, mdłościami, wymiotami, brakiem apetytu i chudnięciem, mogą także występować owrzodzenia. Część z tych objawów, np. nudności i wymioty zaobserwujemy w chorobie grzybiczej jelita cienkiego i grubego. Do tego mogą dochodzić biegunki bądź zaparcia, wzdęcia, bóle w obrębie jamy brzusznej, krwawienia z przewodu pokarmowego.