Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Owoce cytrusowe mają nie tylko liczne walory smakowe i aromaterapeutyczne (łagodzą stres i napięcia, dodają energii). Posiadają także mnóstwo składników korzystnie działających na zdrowie. Czy w związku z tym wszyscy powinni jeść cytrusy?
Na pewno każdy słyszał, że zawierają dużo witaminy C. Dzięki regularnemu ich spożywaniu podnosimy odporność organizmu na infekcje wirusowe i bakteryjne. Kwas askorbinowy wpływa na gojenie się ran, ułatwia przyswajanie żelaza, działa korzystnie na cerę naczynkową oraz na dziąsła i zęby. Jest też przeciwutleniaczem, który hamuje proces namnażania się wolnych rodników odpowiedzialnych za degradację komórek ciała.
Cytrusy najczęściej spożywane w Polsce to: pomarańcze, cytryny, mandarynki, grejpfruty, limonki, pomelo i kumkwaty. Pierwsze z nich warto jeść z białą, gorzkawą skórką, ponieważ zawiera dużo pektyn (błonnika rozpuszczalnego w wodzie). Pomagają one w obniżeniu poziomu tzw. „złego cholesterolu”.
W cytrynach poza witaminą C znajduje się też spora ilość witaminy B1 (tiaminy). Jej niedobór powoduje zaburzenia czynności centralnego układu nerwowego, niewydolność krążenia oraz zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Natomiast w przypadku silnej awitaminozy B1 może wystąpić choroba beri-beri.
Jeszcze inne właściwości mają mandarynki. Wyróżnia je zawartość nobiletyny – flawonoidu pomagającego w zwalczaniu otyłości. Odgrywa on również istotną rolę w zapobieganiu cukrzycy typu 2 i miażdżycy naczyń. Dzięki zawartości witaminy A jedzenie mandarynek jest korzystne dla skóry i wzroku.
Ten, kto kiedykolwiek próbował się odchudzać, wie, że grejpfruty są sprzymierzeńcem w walce ze zbędnymi kilogramami. Zawierają aż 89% wody, niewiele cukrów i kwasy organiczne. Sprzyjają regulacji procesów trawiennych. Za gorzki smak tych owoców odpowiada naryngina, która nadaje mu lekko przeczyszczające właściwości.
Do diety odchudzającej warto również włączyć pomelo. 100g tego owocu to zaledwie 38 kcal. Poza witaminą C zawiera witaminy B1 i B2, wapń, magnez i potas. Owoc jest bogaty w bioflawonoidy hamujące procesy rozwojowe komórek nowotworowych. Dzięki niskiej wartości indeksu glikemicznego jest idealny dla cukrzyków. Podobne właściwości mają limonki.
W Polsce najmniej popularne są kumkwaty. Tymczasem warto wprowadzić je do swojej diety, ponieważ zawierają m.in. β-Karoten sprzyjający utrzymaniu dobrego wzroku. Spożywanie tych owoców pomaga zapobiegać takim chorobom jak zaćma i jaskra.
Cytrusy to całe bogactwo witamin i minerałów. Istnieją jednak osoby, które muszą zrezygnować z delektowania się ich smakiem i znaleźć alternatywne źródła wspomnianych wyżej składników. Owoce cytrusowe znajdują się niestety na szczycie listy produktów silnie alergizujących. Nie są również wskazane dla osób cierpiących z powodu zgagi. Kwasy w nich zawarte mogą podrażniać przełyk i nasilać nieprzyjemne objawy. Nie mogą ich jeść osoby cierpiące na nietolerancję fruktozy. Jedzenie pomarańczy nie jest też dobrym pomysłem, jeśli ktoś cierpi na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Mogą one podrażnić ścianę jelit i zintensyfikować ból. Z cytrusami, a zwłaszcza z grejpfrutami, powinny również uważać osoby przyjmujące jakiekolwiek lekarstwa. Owoce te zwiększają wchłanianie leków do krwi. Szczególnie niewskazane jest popijanie tabletek sokiem z grejpfruta.