Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Nieprzyjemne wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha, to problemy o których nie chcemy lub wstydzimy się mówić. Niepotrzebnie, bo dolegliwości związane z nieprawidłową pracą jelit, potrafią dać się we znaki.
Niestety często sami pracujemy na taki stan rzeczy - jedzenie w pośpiechu, nieregularne pory posiłków, siedzący tryb życia, stres, wysokoprzetworzona żywność. To tylko kilka z „grzechów”, które skutecznie spowalniają pracę jelit. Pamiętajmy jednak, że nigdy nie jest za późno na zmianę nawyków i co ważniejsze, wprowadzenie nowych. Oto kilka z nich:
1.Jedz świadomie
Składa się na to kilka czynników. Jednym z nich jest dokładne przeżuwanie tego co jemy, a co się z tym wiąże, także zwolnienie samego procesu (nie będziemy połykać powietrza, które skumulowane wydobywa się w najmniej oczekiwanym momencie w postaci odbijania). Warto czas na posiłek poświęcić tylko jemu, a nie np. łączyć go z oglądaniem seriali. Proces trawienia rozpoczyna się już w jamie ustnej, dzieje się to za sprawą enzymów zawartych w ślinie. Dzięki dokładniejszemu rozdrobnieniu pokarmu, trawienie w dalszych częściach układu pokarmowego będzie zachodziło sprawniej. Zminimalizujemy ryzyko uczucia wzdęcia, odbijania czy bolesnego „wypchania żołądka”. Kolejnym elementem świadomego jedzenia jest oczywiście zmniejszenie porcji. Nie oznacza to oczywiście głodzenia się, chodzi o to, aby jeść mniej, ale częściej. Dzięki temu układ pokarmowy nie będzie przeciążony i proces trawienia będzie przebiegał sprawniej.
2.Ruszaj się!
Aktywność wpływa doskonale na stan fizyczny i psychiczny naszego organizmu. Dzięki niej reguluje się także proces trawienia. Ciało wprawione w ruch oddziałuje także na jelita, które szybciej przesuwają treść pokarmową. Warto spróbować!
3.Wzmocnij florę bakteryjną
Jeżeli cierpisz na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, przyczyną może być zaburzona flora bakteryjna przewodu pokarmowego. Dobre bakterie, które naturalnie występują w jelitach wspomagają proces trawienia, jeżeli jest ich zbyt mało dochodzi do zaburzeń. Warto wówczas sięgnąć po preparaty z aptecznej półki (probiotyki) lub wspomóc się produktami spożywczymi, takimi jak: kiszonki, jogurty czy kefir.
4.Masuj brzuch
Chociaż czynność ta kojarzy się głównie z bobasami, to warto praktykować ją także na sobie. Dobrze przeprowadzony masaż przyspieszy perystaltykę jelit. Jeżeli obawiasz się go wykonywać samodzielnie, udaj się do specjalisty.
To tylko kilka, podstawowych sposobów na usprawnienie pracy układu pokarmowego. Lista jest naprawdę bardzo długa, najważniejsze to obserwowanie własnego ciała i eliminowanie tych czynników przez które czujemy się źle.