Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Ból brzucha jako nienaturalna i dokuczliwa dolegliwość jest symptomem zaburzeń występujących bezpośrednio w układzie trawiennym, bądź w tkankach ościennych i powinien stanowić sygnał ostrzegawczy, że postępujemy niewłaściwie, organizm to odchorowuje i w wielu przypadkach wymagany jest kontakt z lekarzem.
Jedną z najczęstszych przyczyn ostrych bólów brzucha, szczególnie w górnej części są pojawiające się wrzody żołądka. Poza bólem często choremu odbija się kwaśną treścią żołądka, występują gazy oraz spadek apetytu.
Bardzo silny ból z prawej strony górnej części brzucha, któremu towarzyszy wysoka gorączka, wymioty i nudności może być objawem zapalenia wątroby lub choroby nowotworowej trzustki. Do charakterystycznych oznak potwierdzających te schorzenia należy także ciemny mocz, jasne stolce oraz wyraźne zażółcenie skóry i białek oczu.
Ból i silne skurcze występujące w różnych częściach brzucha, wzdęcia i uczucie przepełnienia w jamie brzusznej towarzyszy tzw. zespołowi jelita nadwrażliwego. Dolegliwość związana jest z zakłóceniem harmonijnej pracy (skurczów) jelit przez co dochodzi do występujących naprzemiennie biegunek i zaparć.
Bardzo niepokojącym objawem jest promieniujący w inne części ciała i nasilający się przy poruszaniu ból będący objawem zapalenia wyrostka, pęknięcia wrzodu lub niedrożności jelita cienkiego. Brzuch staje się twardy niczym deska, powłoki pozostają w nieustannym napięciu, a każdy dotyk czy ruch staje się udręką.
W ogólnym ujęciu: żołądek, dwunastnica, wątroba i trzustka powodują ból w górnej części brzucha. Ból dokuczający w okolicach pępka może być związany ze schorzeniami jelita cienkiego, grubego oraz wyrostka robaczkowego zaś w dolnej części oznacza problemy z jelitem grubym.
Zwykle człowiek doświadczony przez silny ból w jamie brzusznej nie jest w stanie jednoznacznie określić, który z narządów jest źródłem owych dolegliwości, jednak w przypadku utrzymującego się silnego bólu nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, gdyż sytuacja może okazać się bardzo poważna.
uzupełni ruch- aktywność fizyczna pomaga utrzymać organizm w formie, pozbyć się zbędnych kilogramów a nawet Nie bez znaczenia jest także właściwa profilaktyka chorób układu pokarmowego związana głównie z zapewnieniem lekkiej i właściwie zbilansowanej diety obfitującej w niezbędne wartości odżywcze z ograniczeniem tłuszczy zwierzęcych, nadużywania alkoholu oraz przejadania się. Profilaktyka ta pozwoli także pobudzić i utzymać prawidłowe trawienie.