Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Wielu osobom może wydawać się, że nie jesteśmy w stanie funkcjonować i żyć bez żołądka. Co ciekawe pierwsze operacje resekcji, czyli usunięcia tego narządu były wykonywane już ponad sto lat temu. Zabieg ten nazywa się gastrektomią i polega na częściowym lub całkowitym usunięciu tego narządu. Najczęściej przeprowadza się go w przypadku nowotworów żołądka i jest to tzw. radykalna metoda leczenia. Dawniej wskazaniem była choroba wrzodowa, która dzięki obecności coraz lepszych metod leczenia farmakologicznego jest coraz rzadziej wykonywana. Czasami stosuje się ją w przypadku ciężkich powikłań choroby wrzodowej takich jak: pęknięcie ściany żołądka, krwawienie z wrzodu, którego nie można opanować innymi metodami oraz zwężenie odźwiernika (część żołądka połączona z dwunastnicą). Resekcję żołądka wykonuje się także w przypadku leczenia otyłości II i III stopnia, kiedy wskaźnik masy ciała BMI wynosi 35 lub więcej.
Gastrektomia nie jest jednolitym rodzajem zabiegu. Wyróżniamy kilka typów tej operacji, które zależą od tego na jaki rodzaj choroby i jej umiejscowienie w żołądku oraz stopień zaawansowania cierpi dana osoba. Najbardziej radykalna jest gastrektomia totalna polegająca na całkowitym wycięciu żołądka, którą najczęściej stosuje się w przypadku nowotworów złośliwych żołądka, a w przypadku powikłań choroby wrzodowej jest ona stosowana w wyjątkowych sytuacjach. Resekcja subtotalna, czyli prawie całkowita może być stosowana w przypadku guzów umiejscowionych w końcowej części żołądka. Dotyczy zmian łagodnych, które można całkowicie usunąć jednocześnie oszczędzając część żołądka. Natomiast powikłania choroby wrzodowej wymagające resekcji dotyczą najczęściej przedodźwiernikowej części żołądka, a sam zabieg nazywany jest antrektomią. Gastrektomia to skomplikowany zabieg, który po usunięciu całości lub części żołądka wymaga przywrócenia ciągłości przewodu pokarmowego, w dużym uproszczeniu polegającego na połączeniu przełyku lub pozostałej części żołądka bezpośrednio z jelitem cienkim. W przypadku leczenia otyłości stosuje się resekcję rękawową, która polega na usunięciu ok. ⅔ powiększonego żołądka sprawiając, że pozostała część stanowi cienką rurę (przypomina to rękaw). Co wymusza objętościowe zmniejszenie posiłków, gdyż żołądek nie jest w stanie ich pomieścić.
Pomimo iż w wielu ośrodkach w Polsce wykonuje się z powodzeniem resekcję żołądka, nie należy traktować tego zabiegu lekko. Jest to trudna operacja, obarczona ryzykiem oraz możliwością wystąpienia powikłań. Ponadto od osób, które przeszły gastrektomię wymagana jest zmiana sposobu odżywiania. Usunięcie żołądka może wydawać się zabiegiem radykalnym jednak dla osób, które tego wymagają czasami jest to jedyna szansa na odzyskanie zdrowia.