Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Czym jest zgaga?
Zgaga to bolesne pieczenie i palenie w klatce piersiowej. Uczucie to występuje zwykle po posiłku lub schylaniu się i może trwać kilka godzin. Zdarza się, że jest mylone z objawami niedokrwienia serca. Jednak te ostatnie są następstwem wysiłku lub wyjścia na zimne powietrze.
Jakie są przyczyny zgagi?
Zgaga związana jest z niewłaściwym działaniem dolnego zwieracza przełyku. Zadaniem tego mięśnia jest zapobieganie cofaniu się treści żołądkowej. Nieprawidłowości w jego w funkcjonowaniu mogą wpływać na powracanie treści pokarmowej i kwasu solnego z żołądka, co silnie drażni nabłonek przełyku i wywołuje zgagę.
Kto jest najbardziej narażony na zgagę?
Może ona wystąpić u każdego. Jest jednak kilka czynników, które jej sprzyjają. Bardziej na zgagę narażone są osoby, które się objadają, mają nadwagę, noszą obcisłe ubrania i paski oraz palą papierosy.
Mam zgagę. Co mi grozi?
Zgaga zwykle nie stwarza zagrożenia dla zdrowia, ale – uporczywa i częsta – może wiązać się z komplikacjami. Jeśli przez klika miesięcy dokucza ci dwa lub więcej razy w tygodniu, prawdopodobnie zmagasz się z chorobą refluksową przełyku i wymagasz konsultacji lekarskiej. Nieleczony, przewlekły refluks może prowadzić do powikłań, np. zmian w komórkach, które wyściełają przełyk (tzw. przełyk Baretta). Zmiany te zwiększają ryzyko zachorowania na raka przełyku.
Jak uniknąć zgagi?
Aby zapobiec zgadze, zadbaj o prawidłową wagę i rzuć palenie. Zrezygnuj ze zbyt obfitych posiłków, jedzenia w pośpiechu, późnego spożywania kolacji oraz częstego schylania się. Spróbuj również spać z lekko uniesioną głową lub na lewym boku. Ogranicz jedzenie produktów, które mogą wyzwalać zgagę. Należą do nich dania z wysoką zawartością tłuszczu, pomidory, cytrusy, kawa, alkohol, mięta i czekolada. Do zgagi może się też przyczyniać zażywanie niektórych leków.
Czym leczyć zgagę?
Najnowocześniejszą substancją stosowaną w leczeniu choroby refluksowej przełyku, objawiającej się m. in. zgagą, jest pantoprazol. Do preparatów z pantoprazolem, dostępnych bez recepty, należy Contix ZRD. Lek ten szybko przynosi ulgę i skutecznie likwiduje nieprzyjemne objawy zgagi. Zażywa się go raz na dobę. Jego stosowanie wiąże się z bardzo niskim ryzykiem interakcji.
Pamiętaj, jeśli zgaga nawraca, tracisz na wadze, odczuwasz bóle w nadbrzuszu, masz anemię, trudności w połykaniu lub inne niepokojące objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.