Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Cofanie się kwaśnego soku żołądkowego ku przełykowi powodujące podrażnienie jego błony śluzowej, nieprzyjemne odbijanie, uczucie pieczenia w klatce piersiowej, a nawet ból dokuczać może nie tylko bezpośrednio po posiłku, ale także w czasie snu, bądź tuż przed zaśnięciem, kiedy przyjmujemy pozycję leżącą.
Spożywanie obfitych posiłków przed snem, bądź nadprodukcja soków żołądkowych niezwiązana bezpośrednio z przejedzeniem przyczynia się do podrażnień układu pokarmowego skutecznie utrudniając zasypianie. Pozycja leżąca sprzyja grawitacyjnemu cofaniu się treści żołądkowej, przez co zgaga często się nasila. Kłopoty ze snem powiązane z dolegliwościami gastrycznymi utrudniają właściwy wypoczynek powodując kolejne komplikacje zdrowotne jakie przynosi przemęczenie, od osłabienia odporności organizmu, bezsenności po nerwice i zawały serca.
Podstawą w profilaktyce nocnej zgagi jest wypracowanie właściwych nawyków żywieniowych oraz rezygnacja z używek takich jak alkohol i papierosy. Codzienna dieta powinna składać się z lekkich posiłków zawierających dużą ilość warzyw i owoców, chudego mięsa oraz nabiału (mleko, jogurty). Zrezygnować należy z tłustych potraw, ostrych przypraw oraz słodkich napojów i wody gazowanej. Dobrą praktyką jest zwiększenie ilości posiłków w ciągu dnia przy jednoczesnym zmniejszeniu ich objętości. Istotne jest, aby posiłki spożywać o regularnych porach i unikać jedzenia co najmniej na dwie godziny przed snem, co nie znaczy, że należy kłaść się głodnym. Uczucie głodu podobnie jak zgaga utrudnia zasypianie, a w razie potrzeby wieczorny głód można zaspokoić lekką przekąską. Skuteczne rozwiązanie stanowi też picie dużej ilości płynów w ciągu dnia, szczególnie wody.
Dla uniknięcia dokuczliwych objawów występujących po zajęciu pozycji leżącej najłatwiej oprzeć głowę na dodatkowej poduszce lub spać w pozycji półsiedzącej. Ponadto, regularne pory snu i pobudki wprowadzą organizm w regularny rytm, dzięki czemu łatwiej będzie zasnąć.
Nocne napady zgagi, u podłoża których leży stres i napięcie nerwowe pozwala zniwelować regularna aktywność fizyczna, która pomaga rozładować napięcie i stres pojawiający się w ciągu dnia wypełnionego obowiązkami. Aktywność ponadto powoduje zmęczenie organizmu, dzięki czemu łatwiej zasypiamy.
Kiedy wspomniane zabiegi okażą się nieskuteczne konieczne będzie podjęcie odpowiedniego leczenia gastrologicznego.