Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Przyczyn zgagi i innych objawów ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego jest wiele. Wielu z nas zapewne w pierwszej kolejności wymieni niewłaściwą dietę, stres i nadmiar używek, jednak mało kto wie, że ten bardzo powszechny symptom może być również związany ze stosowanym przez nas lekami. I nie myślimy tutaj wyłącznie o preparatach przyjmowanych długotrwale, ale także o tych, które mogą zaszkodzić naszemu żołądkowi już po pierwszej dawce. Jakie to leki? Oto ich krótka lista i charakterystyka.
1. Kwas acetylosalicylowy
Bardziej znany pod nazwą „aspiryna”. Lek ten jest skuteczny w walce z bólem i gorączką, a w niższych dawkach stosowany jest także w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Oprócz dużej popularności i wysokiej efektywności, ma również swoje ciemniejsze oblicze. Poprzez wyraźny wpływ na hamowanie wydzielania ochronnego śluzu w przewodzie pokarmowym może powodować takie dolegliwości jak zgaga czy nadkwaśność, a u niektórych osób jest także jedną z głównych przyczyn wystąpienia choroby wrzodowej (obok oczywiście zakażenia Helicobacter pylori).
2. Ibuprofen (i inne leki przeciwzapalne)
Ibuprofen (podobnie zresztą jak wymieniony wyżej kwas acetylosalicylowy) należy do bardzo dużej grupy powszechnie stosowanych preparatów przeciwzapalnych i przeciwbólowych określanych skrótem NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Wspólnym działaniem niepożądanym tej grupy leków jest m. in. zgaga, nadkwaśność, ból brzucha czy niestrawność. Należy podkreślić, że dolegliwości te mogą się nasilić, kiedy łączymy leki należące do tej grupy (np. w tym samym czasie przyjmujemy kwas acetylosalicylowy i ibuprofen) lub kiedy zwiększamy ich dawkę.
3. Spironolakton
Tym razem przechodzimy do leków stosowanych w innym obszarze niż leczenie bólu i gorączki, a ściślej do leków stosowanych w kardiologii. Jednym z nich jest spironolakton, który powinien być przyjmowany przewlekle przez pacjentów z cięższymi postaciami nadciśnienia tętniczego czy z obrzękami różnego pochodzenia. Okazuje się jednak, że lek przyjmowany przez dłuższy czas może hamować proces gojenia się zmian w przewodzie pokarmowym, co może okazać się niekorzystne np. u pacjentów z chorobą wrzodową czy chorobą refluksową.
4. Leki przeciwdepresyjne
Głównie mamy tu na myśli tzw. selektywny inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, określane anglojęzycznym skrótem SSRI. Korzystną cechą tych leków jest regulacja poziomu serotoniny w naszym organizmie (co jest szczególnie przydatne u osób skarżących się na różnego rodzaju zaburzenia depresyjne), zaś wadą – zwiększone ryzyko dolegliwości trawiennych, zwłaszcza u osób z chorobami przewlekłymi przewodu pokarmowego.
Jak się zabezpieczyć przed działaniami niepożądanymi?
Spoglądając na właściwości powyższych leków, nasuwa się pytanie, w jaki sposób lecząc np. depresję, nadciśnienie tętnicze czy dolegliwości bólowe możemy zabezpieczyć się przed działaniami niepożądanymi ze strony przewodu pokarmowego. I czy jest to w ogóle w jakimś stopniu możliwe? Otóż, wśród polecanych rozwiązań czołowe miejsce zajmuje jednoczesne zastosowanie tzw. leków osłonowych, które wpływając na wydzielanie soku żołądkowego, będą w stanie znacząco zredukować ryzyko niestrawności, nadkwaśności i zgagi.