Wyszukane rozwiązania na każdą zgagę

powrót
HOME > PORADY

pH wybranych składników diety

Problem zaburzeń trawiennych i pojawiające się uczucie zgagi związane jest ściśle ze sposobem odżywiania.

Problem zaburzeń trawiennych i pojawiające się uczucie zgagi związane jest ściśle ze sposobem odżywiania. Zgaga w większości przypadków jest odpowiedzią układu pokarmowego na przeciążenie żołądka po obfitym posiłku, aby jej zapobiec zwykle wystarczy zachować umiar i bez pośpiechu spożywać posiłek. Kiedy jednak zgaga pojawia się po każdym jedzeniu, staje się niezwykle uciążliwym problemem. 

Dla zapewnienia optymalnego poziomu soków żołądkowych należy przede wszystkim zachować zrównoważoną dietę ograniczając pokarmy ciężkostrawne, zaś przy nadmiarze produkcji soków żołądkowych zaleca się zwiększenie spożycia produktów o zasadowym i obojętnym odczynie zobojętniającym nadmiar kwasów w żołądku. Ponadto przy skłonnościach do zgagi wskazane jest unikanie produktów podnoszących kwasowość, a więc żywności przetworzonej (konserw, dań gotowych, fast food, zup w proszku), mocnej kawy, alkoholu, nadmiaru słodyczy, a także napojów gazowanych. Organizm zakwaszają także substancje wdychane wraz z dymem tytoniowym, tym samym zwiększając prawdopodobieństwo pojawienia się zgagi. 

Właściwe nawodnienie organizmu doskonale wpływa na złagodzenie nadkwaśności- należy pić około 2-3 litrów czystej wody w ciągu doby. Szeroki wybór wód mineralnych na naszym rynku pozwala wybrać te o odpowiednim dla siebie pH wynoszącym pomiędzy 5,5 a 9,5. 
Spożywanie surowych warzyw, przygotowanych z nich sałatek, orzechów, migdałów, słonecznika, sezamu oraz kiełków pomaga w zobojętnianiu nadmiaru kwasu solnego. Zielone ogórki, dynie, cukinie, czerwone buraki, seler, szpinak, kapusta i szparagi są warzywami uznawanymi za produkty alkaliczne, dlatego osoby cierpiące na zgagę powinny włączyć je w codzienną dietę. Paradoksalnie w odkwaszaniu organizmu pomagają też cytryny i grejpfruty. Te kwaśne owoce pomimo pH wynoszącego około 3,5 wykazują działanie alkalizujące również względem soków żołądkowych, zawierają bowiem dwuwęglan sodu wchodzący w reakcję z sokami trawiennymi niwelując odczucie nadkwaśności. Przeciw kwasowe i antyrefluksowe działanie przypisuje się także olejkom eterycznym zawartym w cytrynie. Ponadto duże ilości przeciwutleniaczy w tym witamina c, witaminy z grupy B, potas, magnez, miedź i żelazo zawarte w cytrusach, świeżych warzywach i owocach wpływają na utrzymanie równowagi w zachodzących procesach metabolicznych, co z kolei stabilizuje utrzymanie równowagi pH w całym organizmie.

wróć