Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Obecność Helicobacter pylori w przewodzie pokarmowym nie zawsze manifestuje się w zauważalny sposób. Poza tym bakteria ta powoduje szereg objawów nazywanych niespecyficznymi, a więc takimi które nie są w stanie jednoznacznie potwierdzić nam jakąś chorobę lub obecność konkretnego patogenu. W przypadku Helicobacter pylori zakażenie bardzo często przebiega bez wyraźnych dolegliwości. W trakcie choroby, która w przypadku zakażenia Helicobacter pylori jest przewlekła występują okresy bezobjawowe oraz okresy zaostrzenia. Jednakże najczęściej dotyczą one problemów trawiennych, odbijania, pieczenia w przewodzie pokarmowym, ostrzejsze objawy obejmują wzdęcia, nudności i wymioty, bóle w nadbrzuszu.
Jeżeli podobne objawy towarzyszą Tobie warto wykonać test na obecność Helicobacter pylori, która odpowiada m.in. za rozwój choroby wrzodowej. Część z testów możemy wykonać samodzielnie, gdyż są one dostępne w aptece bez recepty, inne wykonuje się podczas badań diagnostycznych.
Działanie testu z krwi polega na oznaczeniu przeciwciał, które powstają w naszym organizmie w wyniku obecności Helicobacter pylori. W zakupionym zestawie znajdują się wszystkie potrzebne elementy do wykonania testu wraz z dokładną instrukcją jak go wykonać i interpretować wyniki. Niestety testy te nie są w pełni miarodajne, ponieważ uzyskany wynik pozytywny może świadczyć o aktualnym zakażeniu bakterią albo wskazywać, że kiedyś mieliśmy z nią kontakt, ale obecnie już jej nie ma w naszym organizmie.
W przypadku testu z kału, w badanej próbce wykrywa się antygen Helicobacter pylori, którego obecność wskazuje na aktualne zakażenie bakterią. Co wskazuje, że ten test jest bardziej rzetelny niż badanie z krwi.
Powyższe testy są nieinwazyjne. Do tej grupy zalicza się również test oddechowy, który wykonuje się już w warunkach laboratoryjnych. Badanie polega na wypiciu płynu zawierającego mocznik znakowany izotopem węgla C13. Ponieważ bakteria zawiera enzym (ureazę) rozkładający mocznik sprawia to, że powstaje m.in. znakowany izotopem dwutlenek węgla (CO2), który następnie trafia do płuc i jest usuwany z wydychanym powietrzem. Pobrane próbki powietrza bada się na obecność izotopu węgla. Wynik dodatni świadczy o zakażeniu. Powyższy test uważany jest za skuteczny i wiarygodny. Określa się go nawet mianem “złotego standardu” i zaleca jego wykonanie.
Obecność Helicobacter pylori można również potwierdzić podczas wykonywania gastroskopii, która jest badaniem inwazyjnym. Polega ono na pobraniu wycinków błony śluzowej żołądka. Otrzymane próbki badane są pod mikroskopem oraz podczas testu ureazowego, którego działanie podobnie jak w teście oddechowym wykrywa enzym produkowany przez Helicobacter pylori. Minusem tej metody jest fakt, że pomimo zakażenia może zostać pobrany wycinek, który nie zawiera bakterii.