Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Na przełomie października i listopada na ulicach i placach francuskich, włoskich i hiszpańskich miast spotkać można sprzedawców kasztanów jadanych, oferujących ciepłą przekąskę prosto z pieca. Degustacja ciepłych pieczonych kasztanów w historycznych częściach najpopularniejszych miast południowej i zachodniej Europy stanowi niezwykłe doświadczenie kulinarne i dostarcza na długo smacznych wspomnień. Za sprawą coraz większej liczby sklepów ze zdrową żywnością oraz marketów, które oferują bogatą ofertę owoców importowanych kasztany jadalne coraz częściej dostępne są także na naszym rynku.
Owoce gatunku jadalnego w odróżnieniu od kasztanowca występującego w Polsce, (mimo podobnej nazwy nie są ze sobą spokrewnione) stanowią zarówno smaczną jak i zdrową przekąskę. Współcześnie jadalne owoce tego drzewa wykorzystywane są głównie w kuchni, choć posiadają wiele właściwości leczniczych, które wykorzystywane były przez dawne imperia i zakony.
Kasztany jadalne zaś można spożywać zarówno na surowo, jak w postaci pieczonej i gotowanej. Owoce stanowią smaczny i wykwintny dodatek jako nadzienie różnego rodzaju mięs, można konserwować je w słoiku, bądź spożywać jako deserową przekąskę, a nawet składnik dań, gdzie zastępują one ziemniaki. Z kasztanów jadalnych produkuje się także mąkę bezglutenową, będącą ważnym surowcem wykorzystywanym w kuchni przez osoby chore na celiakię.
Spośród wartości odżywczych docenianych w kasztanach wymienić należy zawartość witamin z grupy B, C, E i K. Wysoka zawartość potasu pozytywnie wpływa na regulację ciśnienia krwi, a nienasycone kwasy tłuszczowe wspierają redukcję złego cholesterolu. Od wieków w kasztanach jadalnych upatrywano leku na dolegliwości układu trawiennego, w tym na trzustkę i wątrobę. Tymczasem potrawy i przekąski przygotowane na bazie tych owoców zawierają znaczne ilości błonnika wspomagającego trawienie i przemianę materii, a ich lekkostrawność rzeczywiście jest zbawienna dla wątroby w zestawieniu z przetworzonymi słodyczami czy daniami ociekającymi tłuszczem. Ochronę wątroby wspomaga także lecytyna zawarta w kasztanach jadalnych, ochraniająca komórki narządów oraz połączenia nerwowe. Lecytyna doskonale wspomaga koncentrację i procesy myślowe, a także zwiększa wydolność organizmu i przyspiesza regenerację organizmu po wysiłku. Czy potrzeba więcej argumentów, żeby spróbować kasztanów jadalnych?