Wyszukane rozwiązania na każdą zgagę

powrót
HOME > PORADY

Jak uniknąć zgagi na Święta?

Świąteczny czas powinien być wolny od zgagi

Jeśli zapytamy farmaceutów, które dokładnie leki są najczęściej przez nich wydawane w okresie świątecznym lub zaraz po Świętach Bożego Narodzenia, z dużą dozą prawdopodobieństwa okażę się, że jedno z głównych miejsc zajmą środki polecane w dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego. Dlaczego?

Siedząc przy suto zastawionym, świątecznym stole często świadomie lub nieco mniej świadomie zapominamy o możliwościach naszego organizmu, a ściślej żołądka. Narząd ten, u dorosłego, zdrowego człowieka posiada pojemność na poziomie od 300 do 500 ml, i tyle bądź niewiele więcej powinniśmy zjeść. Jeżeli posiłek jest większy (a już w szczególności – ciężkostrawny), a to – umówmy się – nader często zdarza się w okresie Świąt, ścianki żołądka mogą rozciągnąć się nawet do 5 lub 6 litrów, czego efektem jest nie tylko niewątpliwe uczucie sytości, ale również takie objawy jak wzdęcia i niestrawność. Najpowszechniejsza jest jednak zgaga…

Zgaga spowodowana obfitą, „świąteczną” dietą nie jest objawem groźnym (pod warunkiem, że nie cierpimy na chorobę wrzodową), ale jednak bardzo dokuczliwym. Na szczęście istnieją preparaty, które przyjęte w razie potrzeby nie tylko skutecznie zniwelują nasilenie tej przykrej dolegliwości, ale także zmniejszą ryzyko pojawienia się nawrotu zgagi. Ważny jednak wybór takiego preparatu, ponieważ – jak wiemy – na półkach aptecznych znajdziemy bardzo dużą ilość takich środków o różnej (niekoniecznie wysokiej) skuteczności.

Wśród nich znajdziemy leki z pantoprazolem. Są one dostępne bez recepty, zaś ich działanie polega na silnym hamowaniu wytwarzania kwasu solnego, co z kolei znacznie ogranicza uczucie nieprzyjemnego palenia w przełyku. Cechą która wyróżnia preparaty tej klasy to również długość działania, które w przypadku pantoprazolu utrzymuje się nawet 24 godziny. Dzięki temu mamy pewność, że zgaga nie powróci. Nawet w Święta.

Pamiętajmy, że w kontekście zgagi sprawdza się również złota, medyczna zasada, czyli „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Istnieje kilka naprawdę prostych sposobów, aby zgaga w Święta w ogóle nie wystąpiła. Oto kilka z nich:

  • Jedz małe porcje – jeśli naprawdę chcesz doświadczyć jak smakuje 12 wigilijnych potraw, nakładaj je na talerz w niewielkich ilościach
  • Rozmawiaj w trakcie posiłku – to nie tylko sprawi, że nasze relacje z rodziną lub znajomymi ulegną zacieśnieniu, ale także… szybciej osiągniemy uczucie sytości
  • Zadbaj o pięknie udekorowany stół – już sam jego widok sprawi, że enzymy trawienne będą wydzielały się szybciej i w większej ilości, co z kolei zmniejszy ryzyko niekorzystnego zalegania posiłku w żołądku
  • Pij jak najwięcej kompotu z suszu – w poprzednim artykule dowiedzieliśmy się o właściwościach suszonych śliwek (jednego z jego składników). Dzięki nim nasz przewód pokarmowy będzie pracował szybciej i sprawniej
  • Rób przerwy pomiędzy kolejnymi daniami, wtedy także szybciej osiągniesz uczucie sytości – pamiętaj, że nasz ośrodkowy układ nerwowy, a ściślej odpowiednie struktury w mózgu potrzebują ok. 20 minut na odbiór impulsów nerwowych płynących z przewodu pokarmowego.

wróć