Wyszukane rozwiązania na każdą zgagę

powrót
HOME > PORADY

Fleksitarianizm,

na czym polega?

Wegetarianizm i weganizm to nazwy sposobów żywienia, które znane są chyba każdemu z nas. Wiemy z czym się wiążą, ale ostatnio coraz głośniej o fleksitarianizmie. Czy wiesz co to za dieta? Jakie są jej założenia?

Nazwa „fleksitarianizm” powstała z połączenia dwóch angielskich słów flexible = elastyczny i vegetarian = wegetarianizm. Oznacz zatem nic innego, jak dosłownie, bycie elastycznym wegetarianinem. Dieta zatem ma na celu ograniczenie spożywania mięsa i mięsnych produktów. Cechuje się tym, że nie ma sztywnych, trudnych zasad, stąd jest łatwa do wprowadzenia w życie. Dzięki stopniowemu rezygnowaniu z mięsnych potraw, umożliwia płynne przejście na dietę wegetariańską. Przy czym nie jest to konieczne. Fleksitarianizm wprowadza pojęcie pięciu grup produktów, które wprowadzamy do naszego jadłospisu:

  1. „nowe mięso”, czyli źródła białka inne niż mięsa – tofu, soczewica, fasola, groch, orzechy, jajka
  2. warzywa i owoce
  3. produkty pełnoziarniste
  4. nabiał
  5. przyprawy i naturalne słodziki

Docelowo fleksitarianin powinien spożywać 1 do 2 posiłków mięsnych w ciągu tygodnia. Jakie korzyści niesie taka dieta? Przede wszystkim jest zgodna z najnowszą piramidą zdrowego żywienia, która zakłada rzadkie spożywanie mięsa (ten składnik pokarmowy znajduje się niemal na jej szczycie, im wyższy poziom, tym mniejsza częstotliwość jedzenia). Dodatkowo ograniczona zostaje podaż tłuszczów nasyconych i cholesterolu, a tym samym spada ryzyko wystąpienia otyłości. Pamiętać jednak należy, że fleksitarianizm to nie dieta odchudzająca, a raczej styl żywienia/życia. Wraz ze zwiększoną ilością warzyw, owoców i ziaren, zwiększa się w diecie ilość błonnika, magnezu, cynku, karotenoidów, witamin z grupy B, C, E i kwasu foliowego. Niesie to pozytywny skutek obniżenia zapadalności na tzw. choroby cywilizacyjne, czyli m.in. cukrzycę, niektóre nowotwory, schorzenia układu krążenia. Jako wadę natomiast podaje się możliwość wystąpienia niedoborów białka, żelaza, witaminy D czy B12. Jednak także w przypadku codziennego spożywania mięsa, kiedy mamy do czynienia z nieprawidłowo zbilansowaną dietą, takie niedobory również mogą wystąpić.

Fleksitarianizm znalazł się w pierwszej trójce najzdrowszych i najskuteczniejszych diet roku 2019. Może warto zmienić swoje podejście do jedzenia i spróbować takiego rozwiązania?

wróć