Wyszukane rozwiązania na każdą zgagę

powrót
HOME > PORADY

Wpływ stresu na układ pokarmowy

co można zrobić z jego skutkami

Chyba każdy z nas pamięta uczucie bólu brzucha przed ważnym egzaminem. Pewnie niejedna osoba kojarzy charakterystyczny ucisk w żołądku, kiedy się czymś martwimy. A może zdarzyło Ci się dostać rozstroju żołądka ze zdenerwowania? Wszystkiemu winny stres, który bardzo trudno całkowicie wyeliminować z życia.

Jeśli były to jednorazowe sytuacje, raczej nie ma się czym martwić. Jeśli jednak doświadczasz długotrwałego, chronicznego stresu, np. z powodu pracy, życia w ciągłym biegu, toksycznego związku czy studiów, na których Ci bardzo zależy, może być on bardzo groźny dla Twojego zdrowia. Nie należy go lekceważyć, ponieważ stres ma duży wpływ na cały organizm i brak umiejętności redukowania go, może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Stres ma ogromny wpływ na układ pokarmowy. Jest odpowiedzialny za problemy z trawieniem. Do częstych schorzeń spowodowanych zaburzeniami w pracy układu nerwowego należą zespół jelita drażliwego i choroba refluksowa żołądka, czyli popularna zgaga. Innym poważnym schorzeniem jest choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Osoby, które zmagają się z silnym, przewlekłym napięciem nerwowym doświadczają również takich nieprzyjemnych objawów jak biegunki, wzdęcia, zaparcia, uczucie ciężkości w jamie brzusznej, nudności, wymioty, problemy z przełykaniem.

Jeśli pojawiają się u Ciebie takie objawy, warto pomagać sobie doraźnie, aby je złagodzić. W aptekach znajdziesz m.in. preparaty łagodzące uporczywe pieczenie w przełyku w przypadku zgagi. W przypadku stresu najważniejsze jest jednak działanie długofalowe. Jeśli napięcie nerwowe jest tak silne, że zaczyna utrudniać życie, warto pomyśleć o psychoterapii. Jest ona niezwykle skuteczna w walce z takimi problemami, a jej efekty są zazwyczaj długotrwałe.

A co można zrobić w domu? Pomyśl o ćwiczeniach relaksacyjnych, np. o jodze, która pomaga się odprężyć i pozbyć napięć w ciele. W praktykowaniu jogi bardzo ważny jest oddech. Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby podjąć regularną aktywność fizyczną, zacznij od ćwiczeń oddechowych. Głęboki, świadomy oddech potrafi przynieść natychmiastową ulgę w momencie silnego stresu.

Ostatnio coraz popularniejsze stają się techniki mindfulness, czyli praktyki uważności, polegające na skupianiu się przede wszystkim na chwili obecnej; świadomym byciu tu i teraz.

Nie zapominaj również o diecie. Twoje posiłki powinny zawierać produkty bogate w witaminy z grupy B oraz magnez, ponieważ mają one ogromny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Staraj się jeść dużo węglowodanów złożonych (np. produkty pełnoziarniste). Utrzymują one stężenie glukozy na stałym poziomie i przyczyniają się do produkcji odpowiedniej ilości serotoniny (tzw. hormonu szczęścia). W większości problemów gastrycznych stosowana dieta powinna być lekkostrawna.

Jeśli zatem masz problemy z żołądkiem i nie możesz odkryć ich przyczyny, zwróć uwagę na poziom stresu w Twoim życiu. Może tu znajdziesz odpowiedź.

wróć