Wyszukane rozwiązania na każdą zgagę

powrót
HOME > PORADY

Czym jest probiotyk, a czym prebiotyk?

W skład mikroflory jelita wchodzą setki gatunków różnego rodzaju bakterii, grzybów, a nawet pierwotniaków.

Organizmy te żyjąc w ludzkim przewodzie pokarmowym na zasadzie symbiozy wspomagają m.in. procesy trawienia, produkcji niektórych witamin (grupy B, H i K) oraz hormonów, a także stymulują system odpornościowy do zwalczania drobnoustrojów wywołujących choroby. W zamian układ pokarmowy człowieka dostarcza mikroorganizmom sprzyjające warunki środowiskowe oraz pożywkę w postaci nietrawionych przez człowieka substancji.

W trosce o zachowanie prawidłowości procesów, które reguluje mikroflora jelitowa stosuje się preparaty nazywane synbiotykami. Do synbiotyków należą probiotyki oraz prebiotyki. Dla optymalizacji procesów trawiennych i zapewnienia równowagi we florze bakteryjnej wskazane jest połączenie obu składników”: czyli szczepu bakterii ze składnikiem pożywienia, który pobudza rozwój i aktywność tych mikroorganizmów.

Probiotyki to nic innego jak podawane doustnie kultury bakterii i grzybów, których zadaniem jest korzystne dla ludzkiego zdrowia działanie w przewodzie pokarmowym. Organizmy probiotyczne oprócz wspomnianych już funkcji hamują rozwój innych bakterii i wirusów oraz zakażenia z nimi związane (biegunki bakteryjne- np. tzw. klątwa Faraona i rotawirusowe), a także stanowią element profilaktyki antynowotworowej jelita grubego (rozwojowi nowotworów tego odcinka układu pokarmowego sprzyjają toksyny produkowane przez bakterie gnilne obecne w jelitach). Do najpopularniejszych probiotyków należą bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus). Organizmy te wywołują ponadto w środowisku beztlenowym rozkład węglowodanów (prebiotyków) do postaci kwasu mlekowego, wytwarzając przy tym energię.

Prebiotykami z kolei nazywamy substancje (np. białka, tłuszcze, węglowodany- niektóre rodzaje błonnika) zawarte w pożywieniu lub dodawane do posiłku, które nie są trawione przez ludzki układ pokarmowy, ale stanowią znakomitą pożywkę dla flory bakteryjnej, która rozkłada je w procesie fermentacji w jelitach do postaci wspomnianego kwasu mlekowego. To właśnie prebiotyki podlegające rozkładowi przez mikro ustroje niwelują toksyny wydzielane przez bakterie gnilne, pomagają w obniżeniu złego cholesterolu, przeciwdziałają stanom zapalnym jelita, wrzodom żołądka oraz hamują rozwój innych bakterii.   

Zachwianie naturalnej równowagi i zależności pomiędzy organizmami zasiedlającymi nasze jelita zwykle prowadzi do wzdęć, biegunki, zaniku apetytu, a nawet rozwoju poważnych infekcji dróg pokarmowych. Zróżnicowana dieta bogata w błonnik roślinny, kiszonki, naturalny nabiał i owoce stanowi podstawę dla zapewnienia organizmowi równowagi w wielu procesach wspomaganych przez symbiotyczne mikroorganizmy.

wróć