Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Żurek, mazurki, sałatka z majonezem, biała kiełbasa, pascha i inne pyszności już niedługo zagoszczą na polskich stołach. Jest na co czekać. Niestety to, co pyszne, niekoniecznie jest zdrowe. Wielkanocne jedzenie również nie należy do lekkostrawnych. Konia z rzędem temu, kto nigdy nie doświadczył zgagi w czasie świąt. Warto poznać kilka wskazówek, jak nie dopuścić do tych przykrych dolegliwości układu trawiennego.
Unikaj smażonych i tłustych dań. W wielu polskich domach stoły na Wielkanoc są bardzo obficie zastawione. Jeśli zatem masz wybór, jedz potrawy z chudego mięsa, gotowane lub pieczone. Majonez i śmietanę (jeśli to możliwe) zastąp jogurtem naturalnym.
Wyśpij się. Święta to czas, kiedy w końcu można odpocząć. Skorzystaj z tego. Sen niweluje stres, który przyczynia się do występowania zgagi. A co ważniejsze, łatwiej będzie ograniczyć kawę. Kofeina także może prowadzić do nadmiernego wydzielania kwasów żołądkowych. Podobne dolegliwości wywołują napoje gazowane i alkohol.
Nie jedz pikantnych potraw. Wśród tradycyjnych dań wielkanocnych tych ostro doprawionych jest raczej niewiele. Jeśli jednak pojawi się taka pokusa, zrezygnuj. Szkoda mieć zepsute święta z tak błahego powodu.
Idź na spacer. Nieprzyjemne objawy zgagi nasilają się w pozycji leżącej, dlatego zamiast ucinać sobie poobiednią drzemkę, warto poruszać się trochę na świeżym powietrzu (z umiarem – intensywny wysiłek fizyczny też nie jest wskazany). Z tego samego powodu należy zrezygnować z jedzenia 3-4 godziny przed snem. Późno zjedzony posiłek i pozycja leżąca mogą skutkować bezsenną nocą.
Pij dużo wody. Pomaga oczyścić przełyk z kwasu solnego.
Zrezygnuj z kwaśnych produktów. Ogórki kiszone czy cytrusy nie są wskazane, jeśli cierpisz z powodu zgagi.
Zwróć uwagę na ubiór. Zadbaj, by to, co na siebie wkładasz, nie było zbyt ciasne czy obcisłe. Nacisk na żołądek może nasilać dolegliwości.
Delektuj się jedzeniem. Jedz częściej, ale małe porcje. Dzięki temu nie grozi Ci przejedzenie, które ma niewątpliwy wpływ na powstawanie zgagi, i jednocześnie będziesz mieć okazję do spróbowania większości potraw.
Zadbaj o właściwe ułożenie ciała. Jeśli czujesz, że po posiłku musisz się jednak położyć, wybierz lewy bok (żołądek znajduje się wówczas poniżej przełyku, co zapobiega cofaniu się kwasu żołądkowego. Leżąc na plecach, głowę unieś 10-15 cm wyżej.
Zrób zakupy. Warto mieć na uwadze wszystkie powyższe wskazówki, jednak czasami trudno o samodyscyplinę. Co robić, kiedy już przesadzi się z jedzeniem? Dobrze jest mieć pod ręką lek na zgagę, który złagodzi nieprzyjemne uczucie pieczenia. Zaopatrz się również zioła: mięta i dziurawiec ułatwiają trawienie.