Wyszukane rozwiązania na każdą zgagę

powrót
HOME > PORADY

50 twarzy… choroby refluksowej

Choroba refluksowa (w terminologii medycznej często opisywana za pomocą skrótu GERD pochodzącego od anglojęzycznego określenia: gastroesophageal reflux disease) wiążę się nie z jednym dominującym objawem, a tak naprawdę z zespołem symptomów. Jak wskazują najnowsze dane epidemiologiczne, w populacji krajów wysoko rozwiniętych objawy GERD występują codziennie u około 5–10 proc. osób, natomiast raz lub kilka razy w tygodniu nawet u około 20 proc. osób. Częstość ich występowania jest porównywalna u mężczyzn i kobiet, i – co istotne – wzrasta wraz z wiekiem. 

Różnorodność objawów 

Skąd taka wysoka zachorowalność na refluks? Jedną z przyczyn może być fakt, że choroba przybiera różne oblicza. Innymi słowy, cechuje ją dużą różnorodność, częstość oraz nasilenie poszczególnych objawów, co równocześnie może utrudniać postawienie trafnej diagnozy i podjęcie skutecznego leczenia. Okazuje się bowiem, że rozwój GERD wiążę się nie tylko ze zgagą, nadkwaśnością, pieczeniem za mostkiem, bólem w górnej części brzucha czy niestrawnością, ale także z objawami, które na pierwszy rzut oka nie mają żadnego związku z przewodem pokarmowym. Specjaliści symptomy te określają jako tzw. objawy pozaprzełykowe. Co bardzo ważne, mogą się one pojawić jako pierwsze i przez długi czas mogą nie współwystępować z dolegliwościami natury gastrycznej. 

Objawy pozaprzełykowe GERD

Można je podzielić na kilka różnych kategorii – dotyczą zarówno układu oddechowego, schorzeń laryngologicznych, a nawet stomatologicznych. Częstym objawem refluksu jest suchy kaszel, chrypka i ból gardła. Mogą one być mylone nie tylko z infekcją, ale także z często groźnymi i niepokojącymi chorobami oskrzeli lub płuc (np. ze zwłóknieniem, astmą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc). 

Dużą czujność warto zachować również w przypadku nawracających zapaleń ucha środkowego (choroba ta jest szczególnie powszechna u dzieci i młodzieży). Wykazano bowiem, że przewlekły proces zapalny, który występuje na skutek przewlekłego zarzucania treści żołądkowej w kierunku przełyku może nawet doprowadzić do niedrożności trąbki słuchowej. 

Warto wiedzieć, że osoby zmagające się z refluksem nierzadko trafiają również pod opiekę stomatologa. W tym przypadku może dojść do zespołu nadżerek zębowych. Powstaje on na skutek reakcji chemicznych (za sprawą kwasu solnego z żołądka) zachodzących w jamie ustnej. W wyniku przewlekłego kontaktu zębów z treścią żołądkową dochodzi do ich stopniowego uszkodzenia i w konsekwencji rozwoju próchnicy. 

wróć