Wyszukane rozwiązania na każdą zgagę

powrót
HOME > PORADY

Badanie diagnostyczne w obrębie jamy brzuszne

Jak się do niego przygotować?

Badanie ultrasonograficzne (USG) jest najpopularniejszą, a zarazem nieszkodliwą dla organizmu metodą diagnostyki stanu narządów w obrębie jamy brzusznej. USG jamy brzusznej jest wykonywane przy dolegliwościach takich jak: bóle brzucha, silne wzdęcia, podejrzenie zaburzeń czynności wątroby, trzustki i nerek oraz powiększenia narządów wewnętrznych.

Diagnostykę wykonuje się w oparciu o aparaturę zamieniającą pasmo ultradźwiękowe na obraz. Emitowane przez sondę fale ultradźwiękowe ulegają odbiciu od badanego narządu i powracają, dając obraz przestrzenny ich przebiegu. Wygenerowany w ten sposób obraz dostarcza lekarzowi informacji na temat schorzeń lub zmian zaistniałych w strukturze narządów wewnętrznych. Diagnostyk wodzi głowicą aparatu po powierzchni skóry brzucha pacjenta, pokrytej wcześniej specjalnym żelem poprawiającym jej przyleganie i zapobiegającym ewentualnym zakłóceniom. Fale rozprowadzane w badanym ośrodku przekształcane są w czasie rzeczywistym w obraz przekazywany na monitor urządzenia umożliwiając interpretację badania. W badaniu USG poważnym utrudnieniem może być zawartość gazów powstających w jelitach, które mogą powodować odbicie lub pochłanianie fal ultradźwiękowych.

Dla zapewnienia klarowności obrazu badanie wykonuje się na czczo. Aby odczyt nie został zaburzony, już nawet na kilka dni przed diagnostyką zaleca się unikanie ciężkostrawnych i powodujących wzdęcia pokarmów. Zaleca się dietę lekkostrawną i zapobiegającą wzdęciom. Należy unikać potraw smażonych, o wysokiej zawartości tłuszczu, a także składających się z warzyw takich jak: kapusta, groch, fasola i kalafior. Niewskazane są napoje gazowane, które powinniśmy zamienić na wodę mineralną. Wydanie odpowiednie zaleceń w tym zakresie leży po stronie lekarza kierującego na takie badanie.

W pozbyciu się nadmiaru gazów pomóc mogą także substancje takie jak simetikon lub dimetikon rozbijające zgromadzone w jelitach pęcherzyki. Niekiedy pomocne mogą być również środki przeczyszczające, jednak wskazana w ich przypadku jest szczególna ostrożność, bowiem leki takie powodują ryzyko utraty elektrolitów z organizmu.

W przypadku podejrzenia schorzeń lub nowotworów jelita grubego, problemów z wypróżnianiem lub nietrzymania stolca wykonuje się badanie transrektalne (przezodbytnicze). W tym celu również wdrażana jest dieta lekkostrawna, a przed diagnostyką usunięcie masy kałowej poprzez lewatywę.

wróć