Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Przyprawami określa się składniki potraw stosowane w niewielkich, czasem wręcz śladowych ilościach dla poprawy walorów smakowych, zapachowych i wizualnych potrawy. Dodatki te najczęściej nie posiadają właściwości odżywczych, jednak dzięki poprawie smaku i wyglądu przygotowywanych potraw zwiększają atrakcyjność posiłku, to dzięki nim zyskujemy apetyt na potrawę, która zapisała się w naszej pamięci do smaków i zapachów jako przyjemne doświadczenie. Nie istnieje jeden uniwersalny kanon przypraw, o tym który ze składników stosowanych w kuchni stanie się przyprawą- dodatkiem poprawiającym smak przygotowywanego dania decyduje jedynie inwencja twórcza i zdolność do łączenia smaków kucharza!
Wiele powszechnie znanych nam przypraw posiada właściwości konserwujące potrawy. Różnego rodzaju marynaty, a nawet zwykła sól kuchenna mogą znacząco przedłużać trwałość produktów szybko psujących się. Między innymi dzięki soli możliwe jest zakiszenie ogórków czy suszenie mięsa i ryb, co niegdyś stanowiło jedyny sposób na ich przechowanie.
Powszechnie stosowane w kuchni przyprawy pochodzenia naturalnego niejednokrotnie stymulują układ pokarmowy do produkcji enzymów trawiennych, a niektóre po dziś dzień stanowią lekarstwo na wiele innych dolegliwości. W naszej rodzimej kuchni stosujemy miętę, bazylię, rozmaryn, tymianek, kminek, koper, majeranek, cząber, pieprz cayenne oraz imbir, które oprócz poprawy walorów smakowych stymulują układ pokarmowy poprawiając trawienie. Wprowadzenie do codziennego jadłospisu przypraw stymulujących trawienie pozwoli uniknąć kłopotów z apetytem, a dzięki poprawie walorów smakowych i zapachowych potrawy na samą myśl o posiłku będzie „ciekła ślinka”.
Niektóre powszechnie stosowane dziś w kuchni przyprawy charakteryzuje ciekawa geneza. Na przykład pieprz czarny pozyskiwany z nasion kilku gatunków krzewów i pnączy porastających lasy klimatu równikowego i zwrotnikowego był przed wiekami przyprawą osiągalną jedynie dla najbogatszych i płacono za niego złotem. Suszone nasiona zwane ziarnami pieprzu zawierają olejki eteryczne i piperynę nadającą ostry piekący smak. Dziś z uprawy pieprzu utrzymują się całe populacje wsi i miasteczek Archipelagu Malajskiego w Azji.
W strefie klimatu tropikalnego Indii, Sri Lanki i Cejlonu występuje także cynamonowiec- drzewo, którego kora zawiera olejek cynamonowy o słodkim, korzennym i lekko pikantnym smaku. Zmielona kora oraz olejek eteryczny wydobywany z cynamonowca stały się powszechną na całym świecie przyprawą o właściwościach antyseptycznych i stymulujących trawienie. Skrajne ubóstwo i zapotrzebowanie na przyprawę i olejek cynamonowy generuje rozwój procederu nielegalnego pozyskiwania surowca przez ludzi zamieszkujących obszary występowania tych gatunków drzew. Cynamonowce porastające dzikie i niedostępne miejsca lasów tropikalnych, objętych ochroną stają się coraz częściej celem nielegalnych wypraw po ten cenny surowiec. Ze względu na niedostępność terenu karczowane w głębi lasu drzewa cynamonowca wrzucane są do rzek i wodą transportowane do miejsc, gdzie surowiec można sprzedać.
Z lasów tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej wywodzi się należąca do rodziny storczykowatych wanilia płaskolistna. Pnącze w formie liany porasta korę obumarłych pni drzew występujących w dżungli. Nie ma rozwiniętego systemu korzeniowego, a wodę i substancje odżywcze pobiera przez drobne służące do utrzymania się na drzewach wypustki (podobne jakie występują u wielu gatunków storczyków ozdobnych). Wanilia wytwarza duże intensywnie pachnące kwiaty kwitnące około 8 godzin, które po przekwitnięciu tworzą owoc w formie strąka. To właśnie te strąki nazywane są laskami wanilii. Zbiera się je i suszy, a następnie pozyskuje charakterystyczny aromat, który pobudzi trawienia każdego amatora nie tylko słodyczy i deserów!