Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Jabłka to jedne z najpopularniejszych i najbardziej cenionych owoców w Polsce. Oprócz walorów smakowych, tak chętnie wykorzystywanych w kuchni, posiadają korzystny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Na wartość jabłek wpływa zawarty w nich błonnik, zwłaszcza jego rozpuszczalna frakcja, w tym wypadku pektyny. Szczególnie dużo jest ich w skórce tego owocu, dlatego warto je zjadać razem z nią. Ponadto w jabłkach znajdziemy przeciwutleniacze, minerały takie jak potas, wapń, magnez, fosfor oraz witaminy z gr. B, wit. C, β-karoten. Jabłka nie są zaliczane do kalorycznych owoców (ok. 40-50 kcal na 100g), jednak są bogate w cukry, dlatego osoby będące na diecie powinny zjadać ich mniej. Natomiast na ich korzyść przemawia fakt, że zawierają dużą ilość błonnika dająca uczucie sytości i chroniąca przed nagłymi napadami głodu.
Patrząc na jabłka pod względem dobroczynnego wpływu na nasz organizm, na pierwsze miejsce wysuwa się ich działanie na układ pokarmowy. Bogactwo błonnika, zwłaszcza pektyn pozwala na lepsze trawienie i wyregulowanie pracy jelit. Obecne, zwłaszcza w skórce tego owocu, włókno pokarmowe poprawia perystaltykę przez co zapobiega zaleganiu pokarmu w przewodzie pokarmowym, oczyszcza jelita i przeciwdziała zaparciom. Dzięki temu znacznej poprawie ulega również przemiana materii. Ponadto pektyny przyczyniają się do wzrostu mikroflory jelitowej, która jak wiemy wspomaga trawienie, ułatwia wypróżnienia i bierze czynny udział w odporności naszego organizmu. Gotowane jabłka stosowane są natomiast jako naturalne remedium na biegunkę oraz pomoc w przypadku wrzodów żołądka. W związku z obecnością pektyn oraz flawonoidów, czyli naturalnych antyoksydantów wykazano dobroczynny wpływ jabłek jako ochronę przed rakiem jelita grubego. Narażenie na ten nowotwór jest o prawie połowę mniejsze u osób spożywających więcej jabłek, co pokazały przeprowadzone badania.
Poza układem pokarmowym jabłka korzystnie wpływają na nasz układ sercowo-naczyniowy m.in. przyczyniając się do obniżenia poziomu złego cholesterolu i podwyższenia dobrego, co jest kolejną zasługą obecnych w nich pektyn. A wraz z przeciwutleniaczami chronią naczynia krwionośne przed zmianami miażdżycowymi. Dodatkowo flawonoidy wzmacniają i uszczelniają naczynia krwionośne co sprawia, że są bardziej odporne na pękanie i wysięki. Obecność potasu ma natomiast wpływ na pracę serca oraz na gospodarkę wodno-elektrolitową naszego ciała. Ponadto moczopędne działanie jabłek może pomóc w regulacji ciśnienia krwi oraz zmniejszaniu obrzęków, gdyż pozwala usuwać nadmiar wody z organizmu. Oprócz tego jabłka działają oczyszczająco, ponieważ pomagają pozbywać się z organizmu toksyn, m.in. metali ciężkich, a obecność przeciwutleniaczy, na czele z witaminą C chroni nasze komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz opóźnia procesy starzenia.